Connect with us

Любопитно

Лишеният от сън мозък допуска по-лесно натрапчиви мисли

Published

on

Ново проучване показва, че лишаването от сън може да намали способността на мозъка да потиска нежеланите спомени и натрапчивите мисли, пише изданието EurekAlert, предава БТА.

Учени от Университета в Йорк в сътрудничество с Университета на Източна Англия са установили, че лишаването от сън нарушава способността на префронталната област на мозъка да ограничава извличането на спомени, които иначе биха били потиснати.

Д-р Скот Кърни от Университета в Йорк пояснява: „Спомените за неприятни преживявания често нахлуват в съзнанието ни, но обикновено са мимолетни и могат да бъдат изхвърлени от съзнанието. Установихме, че способността на мозъка да потиска натрапчиви спомени зависи от получаването на спокоен сън“.

„Потискането е много добра функция на мозъка, тъй като отслабва всички свързващи звена на спомена, като по този начин ни възпрепятства да свържем всички точки и да извлечем пълната картина на преживяването, когато то бъде предизвикано от външен стимул“, добавя д-р Скот Кърни.

За да разбере как мозъкът прави това, екипът използва сканиране с функционален магнитен резонанс, за да изследва мозъчната активност на 85 здрави възрастни, половината от които са имали здравословен нощен сън в лаборатория, а другата половина са останали будни през цялата нощ.

Те са били помолени да гледат лица, които преди това са виждали, съчетани с изображения, някои от които са негативни, например снимка на автомобилна катастрофа или бой. За всяко лице те са помолени или да си припомнят сцената, свързана с него, или да потиснат спомена за нея.

Когато се опитвали да потиснат образите от негативните изображения, добре отпочиналите участници показали по-голяма активация в дясната дорсолатерална префронтална кора – мозъчна област, която контролира мислите, действията и емоциите.

Отпочиналите участници също така са показали намалена активност в хипокампуса – мозъчна област, участваща в извличането на спомени. Участниците, които са били лишени от сън, не са могли да задействат областта на мозъка, която ни помага да потискаме нежеланите спомени

Д-р Кърни обобщава: „Това е наистина важно за разбирането ни за проблемите на психичното здраве, тъй като е добре документирано, че хората, които страдат от тревожност, депресия или посттравматично стресово разстройство, също имат проблеми със съня. Сега ще можем да работим върху по-целенасочени лечения и поведенчески терапии, които помагат за подобряване на съня“.

Източник:

Read More

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com