Свят
Тръмп назначи „най-слабо квалифицирания кандидат за министър на отбраната в американската история“
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че Илон Мъск и бившият кандидат за президент от Републиканската партия Вивек Рамасвами ще оглавят новосъздаденото Министерство за правителствена ефективност, а Пийт Хегсет, водещ от телевизия „Фокс Нюз“, е номиниран за министър на отбраната. Това обсъждат днес западните издания, пише БТА в прегледа на печата.
Британският вестник „Гардиън“ съобщава, че Мъск отдавна е настоявал за създаването на ресор по ефективността в правителството и оттогава непрестанно го е популяризирал, наблягайки на съкращението на агенцията DOGE (на английски пълното име на министерството е Department of Government Efficiency). DOGE e препратка към меме с порода кучета и към криптовалутата „Доджкойн“ (Dogecoin), която Мъск популяризира, обяснява вестникът. Той добавя, че стойността на „Доджкойн“ се е увеличила повече от два пъти от деня на изборите, а акциите на „Тесла“ са се повишили с около 30% от изборите насам.
В изказване пред репортери миналия месец Мъск заяви, че целта му е да намали държавните разходи с 2 трилиона долара, уточнява „Гардиън“ и цитира експерти, които твърдят, че тези съкращения на разходите биха могли да доведат до дерегулация и промени в политиката с пряко въздействие върху „вселената от компании на Мъск“.
„Гардиън“ цитира анализатора на фондовите пазари Даниел Айвс, който казва, че е „ясно, че Мъск ще има огромна роля в Белия дом на Тръмп с нарастващия си обхват явно в много федерални агенции.“ Според германското списание „Шпигел“ след като се сдобива с платформата „Екс“, Мъск все повече привлича вниманието с агресивни публикации и всякакви конспиративни теории.
Друг британски вестник – „Телеграф“, пише, че Тръмп е номинирал за министър на отбраната Пийт Хегсет, водещ от телевизия „Фокс Нюз“. Назначението му обаче предизвика критики от страна на официални лица и лидери, които изразиха скептицизма си относно нивото на опита му, пише изданието. То цитира Пол Рикхоф, основател на организацията „Независими ветерани на Америка“, който заяви в публикация в „Екс“, че Хегсет е „несъмнено най-слабо квалифицираният кандидат за министър на отбраната в американската история“.
„Телеграф“ цитира и Адам Смит, водещият демократ в комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите, който заяви, че е шокиран от назначението. „Признавам си, че допреди 20 минути не знаех кой е Пийт Хегсет“, каза Смит пред репортери. За разлика от него, председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън приветства избора на Тръмп, като заяви, че според него Хегсет „допринася много за работата“, пише „Телеграф“.
Според вестник „Файненшъл Таймс“ Хегсет, 44-годишен ветеран от армията, който няма опит в държавната администрация, е „нетрадиционен избор“. Вестникът смята, че изборът на Хегсет предполага, че Тръмп ще има близък съюзник, който ще бъде готов да изпълнява неговите политически изявления и решения. „Файненшъл Таймс“ допълва, че Марко Рубио, сенаторът от Флорида, се очаква да стане държавен секретар.
Тръмп каза, че номинира бившия губернатор на Арканзас Майк Хъкаби за следващ посланик на САЩ в Израел, избирайки твърдо произраелски консерватор, а за специален пратеник в Близкия изток определи нюйоркския бизнесмен Стивън Виткоф, който е негов дългогодишен съюзник. Назначенията на Тръмп в Близкия изток са знак, че САЩ ще възприемат още по-приятелски подход от администрацията на Джо Байдън към израелското правителство на Бенямин Нетаняху, като вероятно ще му позволят да продължи военните си кампании срещу „Хамас“ и „Хизбула“, пише вестникът.
Американският вестник „Уолстрийт Джърнъл“ отбелязва, че изборът на министър на отбраната е продължение на практиката на Тръмп да не се доверява на познати експерти в системата на националната сигурност от гражданските и военните среди, което той опита в началото на първия си мандат, а по-скоро на нови лица. Критиците на Тръмп твърдят, че той и Мъск се стремят да сложат край на мерките за държавна протекция в редица области – от образованието до околната среда – и да се отърват от хиляди държавни служители, пише вестник „Ю Ес Ей Тудей“.
„Мъск и Рамасвами, които ръководят несъществуващ отдел за ефективност, биха били смешни, ако последствията не бяха толкова сериозни“, каза Брет Хартъл, директор по правителствените въпроси в Центъра за биологично разнообразие пред американския вестник. „Илон Мъск може да смята, че парите заобикалят върховенството на закона и демократичната ни система на управление, но ние ще се погрижим всеки незаконен опит да се навреди на държавните служители да се провали“, добави той.
Лиза Гилбърт, съпредседател на „Пъблик Ситизън“, прогресивна група за защита на правата на потребителите, заяви, че терминът „намаляване на бюрокрацията“ е кодово послание или парола, зад която се крие „премахване на механизми, които ни защитават, за да се облагодетелстват корпоративните интереси“.
Ерик Еделман, който е заемал длъжността главен политически служител на Пентагона по време на управлението на Буш, казва пред американското издание на сп. „Политико“, че „един от основните критерии, които се използват, е колко добре даденият човек защитава Доналд Тръмп по телевизията“.
Списанието пише, че реториката на Тръмп по време на предизборната му кампания е подхранвала страховете, че вторият му мандат може да доведе до прибързани и спорни промени в Пентагона. „Политико“ цитира и Макс Бергман, бивш служител на администрацията на Обама. „Мисля, че това е изненадващ избор – когато цялата реторика на Тръмп и всички останали е, че светът се разпада, той избира някого, който не е непременно най-опитният“, коментира Бергман назначението на Хегсет за шеф на Пентагона.
Източник: Факти.бг