България
Какво е различното при нов вид пейсмейкъри… Д-р Иванета Йончева пред ФАКТИ
Нов вид пейсмейкъри имплантират в Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас. Те имат различен принцип на действие и се прилагат съвсем отскоро в България и от няколко години в Европа. Пред ФАКТИ по темата говори д-р Иванета Йончева, която е специалист по вътрешни болести и кардиология. Работи в Отделението по кардиология на УМБАЛ – Бургас. Завежда кабинета за проследяване и наблюдение на пациенти с пейсмейкъри, дефибрилатори и ресинхронизиращи устройства. Тя е единствената в региона, която поставя и профилактира постоянни електрокардиостимулатори, познати като пейсмейкъри. В практиката си е имплантирала над 3000 устройства.
– Д-р Йончева, колко е болно сърцето на българина. И най-вече защо…
– Истината е, че България е с висока заболеваемост от сърдечносъдови заболявания и зад това стоят множество фактори – като заседнал начин на живот и прогресивно увеличаващото се затлъстяване, нездравословно хранене с прием на по-голямо количество сол и животински мазнини, както и ниско ниво на профилактика.
– Обръща ли си внимание българинът на здравето, или тичаме при доктор, когато ни стане нещо?
– Българинът обичайно отива на лекар, когато има сериозни оплаквания. Немалка част дори изчакват последния момент или когато вече са в тежко състояние. Това поставя лекарите в сериозно затруднение, защото да лекуваш заболяването в ранните етапи винаги е по-лесно. Има и такива пациенти, които посещават лекар регулярно и правят профилактични изследвания, но те са сравнително малко като процент.
– Кога се налага поставянето на пейсмейкър?
– Пейсмейкърът е устройство, което се поставя при пациенти с нисък сърдечен пулс. Така сърдечната честота се подържа в оптимални граници и се подобрява качеството на живот.
– Вече на пазара има нов вид. Разкажете за него, с какво е по-различен?
– Реално това не са нови пейсмейкъри. Методът на стимулиране на сърцето е различен. Досегашните пейсмейкъри активираха мускула на сърцето от дясната страна. При някои пациенти това водеше до развитие на сърдечна недостатъчност във времето. Новата методика стимулира сърцето от лявата страна и така рискът от неблагоприятни последици през последващите години се намалява до минимум.
– Защо броят на имплантираните кардиостимулатори постоянно нараства. Как си го обяснявате…
– Категорично броят на пациентите, които се нуждаят от пейсмейкър, се увеличава в световен мащаб през последните десетилетия. Това от една страна е свързано с увеличената продължителност на живота на хората, а от друга подобрената преживяемост при пациентите с хронични сърдечни заболявания.
– Защо пациентите със сърдечни заболявания се увеличават…
– Броят на пациентите със сърдечни заболявания се увеличава по няколко причини – както казахме нездравословният начин на живот води до поява на високо кръвно налагане, сърдечни аритмии и исхемична болест на сърцето при по-млади хора. Това е причината основните усилия на здравните институции да са насочени към образование на населението как може да се предпази от развитие на сърдечни заболявания и как да провежда правилна профилактика.
– Пейсмейкърът ли е опцията, която може да отложи сърдечната недостатъчност във времето…
– Не, пейсмейкърите се поставят при нисък сърдечен пулс, но новата методика на стимулиране на сърцето от лявата страна вместо от дясната (най-образно и опростено казано), може да намали риска от развитие на сърдечна недостатъчност при пациентите с пейсмейкър.
– Колко устройства поставяте на годишна база?
– През последната година имаме поставени над 120 устройства, но броят на пациентите, които търсят консултация и постъпват за кардиостимулация в УМБАЛ Бургас нараства всеки месец. Това говори за нарастващо доверие на бургаските пациенти към екипа ни, за което благодарим.
Източник: