България
Здравният министър: Проблемът не в парите за инвитро процедури, а е в нормативната уредба
Проблемът не в парите за инвитро процедури, а е в нормативната уредба. Това заяви в „Интервюто в Новините на NOVA” министърът на здравеопазването доктор Галя Кондева. Тя поясни, че и в момента има средства за асистирана репродукция, но има необходимост от промени в правилника на Центъра и оптимизиране на дейностите, които се заплащат от държавата.
„Бюджетът на Центъра по асистирана репродукция е в размер на 22 милиона лева. В края на октомври получихме искане за допълнителни 500 000 лева като прогноза за изпълнение на програмата до края на годината. Тези средства отпуснахме от резерва на МЗ. Когато през ноември дойде искането за подкрепа на проекта на постановление – изразихме позиция, че принципно подкрепяме, но обърнахме внимание, при възникване на необходимост до края на годината – тези 2 милиона лева трябва да ни бъдат осигурени. Получихме уверение от МС и от МФ, че при възникване на необходимост – тези пари ще ни бъдат дадени. Обърнахме и внимание, че същите 2 милиона лева ги искаме и за Бюджет 2025”, коментира тя въпроса защо парите в Бюджет 2025 за инвитро процедури са орязани с 2 млн. лв., които се пренасочват към земеделските стопани.
По думите ѝ след спешната среща с представители на фондация „Искам бебе” и ръководството на Центъра по асистирана репродукция във вторник е станало ясно, че „първоначалният финансов проблем, от който тръгнахме, стигнахме до извода, че проблемът не е финансов”. „Към момента тези средства, дори да ги предоставим – ще бъдат в повече. Разчетите показват, че към 16 декември Центърът е разплатил извършена дейност за 21,1 милиона лева. Тоест в момента имаме 1,4 милиона лева, които са в бюджета. Очакваме те да бъдат разплатени в тези оставащи до края на годината дни, ако бъдат фактурирани от лечебните заведения, които извършват тези услуги. Има вероятно дори от тези пари да върнем част към централния бюджет”, обясни Кондева.
„Взехме решение от следващата година, заедно с лекари, които извършват инвитро процедури, експерти на МЗ, представители на фондация „Искам бебе” и на Центъра – да изработим заедно съответните медицински критерии, по които ще се отпускат средства на семейства и по донорските програми и да променим правилника на Центъра. Така ще се даде възможност след месец март догодина да бъде подкрепена от държавата и донорската програма”, поясни здравният министър.
Според нея в рамките на до три месеца, ако се промени самият правилник на Центъра – могат да се оптимизират дейностите, които се заплащат от държавата. „След това, когато направим и самия правилник, остават финансите. Но дори в рамките на текущото финансиране – това е възможно да се направи и по-рано от средата на годината. Тоест като нормативна база можем да сме готови до три месеца“, подчерта тя.
Източник: