Connect with us

Свят

Какво ще стане с наркоимперията на Асад?

Published

on

„Тук намерихме тези таблетки, това е каптагон“, обяснява репортер на телевизия „Ал Джазира“, застанал пред голям склад на военното летище Мазе край Дамаск. Става дума за малки непрозрачни торбички, пълни с бели таблетки, разказва АРД.

Начело на наркобизнеса е братът на Асад

След падането на режима бунтовническите групи са открили една от основните фабрики за производство на каптагон – складове, оборудване и контейнери с таблетки.

Пак на военното летище е била базата на елитната Четвърта дивизия, ръководена от по-малкия брат на бившия сирийски президент Асад. Смята се, че Махер Асад е играл водеща роля в бизнеса с каптагон.

Башар Асад превърна Сирия в един вид наркодържава: търговията с каптагон стана един от най-важните източници на приходи и решаващ икономически фактор, който поддържаше финансово съсипаната от гражданската война и санкциите държава.

Търсенето на каптагон е голямо

Каптагонът е синтетична дрога под формата на таблетки, която се консумира най-вече в арабските държави. Той по правило представлява смес от амфетамин и кофеин, но междувременно на пазара има и различни негови производни. Както разказва пред АРД един бивш консуматор на дрогата от Сирия: „Първо се чувстваш добре, изведнъж се сдобиваш с голямо самочувствие, можеш да говориш много. Но след това идват депресиите и халюцинациите“.

Една таблетка може да се купи в Сирия и другаде и само за няколко долара – евтино „удоволствие“ с тежки здравни последици.

Мрежа от картели

В началото на 21 век незаконното производство на каптагон все повече се измества към Близкия изток, са установили експертите на фондация „Конрад Аденауер“. През 2010-а център на производството на този вид наркотик е Ливан.

Стимулаторът се използва все повече и от бойците на различните милиции, включително от тези на групировкатаХизбула. Подкрепяната от Иран организация, близък съюзник на режима на Асад, бе тясно свързана с производството и търговията с каптагон.

Заради гражданската война в Сирия и последвалите санкции, както и заради загубата на контрол над значими части от страната, на режима в Дамаск му трябваха нови източници на средства. В търговията с каптагон кланът Асад откри такъв източник на постоянни постъпления, четем още в публикацията на германското издание.

Дрогата от няколко години залива Арабския полуостров, предимно Саудитска Арабия. Но след като следователи започнаха да контролират основните маршрути от Сирия към Йордания и Ирак, трафикантите потърсиха нови пътища – към Европа, посочва АРД.

Краят на Асад не означава край на каптагона

Махмуд Джараба, експерт по организираната престъпност в Изследователския център по исляма и правото в Европа, смята, че след падането на режима на Асад ще се получи повече информация за мрежите за пласиране на каптагон, за структурите, логистиката и действащите лица. Така борбата срещу търговията с каптагон ще може да се води по-целенасочено.

Но засега не се знае до каква степен международните власти ще си сътрудничат с новото сирийско правителство. При положение, че режимът на Асад вече е минало и милициите Хизбула са сериозно отслабени заради войната с Израел, изместването към Европа, включително към Германия, не е изключено, казва експертът, цитиран от АРД.

Той подозира, че с падането на режима бивши поддържници на Асад могат да избягат в Европа, включително хора, които „директно или индиректно са свързани с търговията“. Т.е. краят на Асад определено не означава и край на търговията с каптагон, допълва АРД.

Автор: Катарина Крол (АРД)

Източник:

Read More

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com