България
Явор Куюмджиев: Вероятно ще се превърнем във вносител на скъпа електроенергия
Спирането на разширяването на газохранилище в Чирен не би трябвало да доведе до щета за „Булгартрансгаз“, уверяват властите.
„Стана ясно, че изпълнителят на договора е върнал парите, които са му били платени, но остана недоизяснен въпросът дали това прекратяване по взаимно съгласие няма да е основание за допълнителни искове в бъдеще. Не си представям компания, която да изхарчи 70 млн. лв. за собствена сметка. Този въпрос остава отворен“, коментира енергийният експерт Явор Куюмджиев в студиото на „Денят ON AIR“.
То е открито в средата на миналия век като находище, изчерпан е капацитетът му и е преустроено в хранилище.
„Напомпва се вътре природен газ в пещери като резервоари и през различните сондажи може да се помпа и да се вади газ. Разширението беше предвидено преди много години“, каза Куюмджиев.
Значението на Чирен е важно и за Гърция, тъй като гръцки фирми складират свой газ в българското газохранилище.
„То има капацитет 700 млн. кубични метра, използваеми са около 550. Разширението беше предвидено за 300 млн. Уникален бизнес проект за „Булгартрансгаз“, защото взимат пари от търговците на газ за складирането“, подчерта Куюмджиев.
Пред Bulgaria ON AIR той посочи най-голяма грешка при договарянето на разширението – за изпълнител на проекта е избрана фирма без опит в изграждането на такива сондажи.
„Като добавим в цялата каша договора с „Боташ“, който вече фалира „Булгаргаз“, но задълженията по него ще бъдат прехвърлени върху държавата т.е. върху всички нас. Колко богати сме, че последните години сме хвърлили милиарди за неща, които не носят нищо“, пита енергийният експерт.
От 1 януари Украйна спира транзита на руски газ през своя територия.
„Ясно заявиха, че няма да го удължават, ако се спре транзитът на руски газ и по „Балкански поток“, цените на газа ще скочат. Цената на руския газ, себестойността му на границата на ЕС е 5-6 евро за мегаватчаса, цената на американския втечнен газ, за да има печалба е около 60 евро, в момента е 40 евро“, каза Куюмджиев.
Очакванията му са да има поскъпване на електроенергията.
В този момент внасяме 1000 мегавата, основно от Турция и Гърция, изнасяме 1500 – главно за Румъния и Сърбия.
„За 2024 г. около 11 млн. мегаватчаса сме изнесли, което е около 3-4 пъти по-малко от предишни години, но все още сме нетен износител“, подчерта бившият зам.-министър на икономиката и енергетиката.
Куюмджиев допълни, че вероятно ще се превърнем във вносител на скъпа електроенергия.
Източник: