Свят
Безпощадната система на Асад: изтезания и екзекуции
Екзекуции без съд и присъда и брутален терор – по времето на Асад в Сирия са извършени огромен брой престъпления. Много хора изчезнаха безследно. За изтезанията в затворите са отговорни няколко вътрешни тайни служби.
Разказвайки за чувствителната си душа, Асад веднъж споделил, че изобщо не може да гледа кръв. Доста странно на фона на това, че Башар се е учил за лекар, но след смъртта на по-големия си брат през 1994 е бил принуден да прекрати следването си, за да наследи баща си на поста, пише АРД.
Признанието на Асад звучи направо цинично, ако го поставим в контекста на безмилостната му война срещу бунтовниците в Сирия. Да не говорим за бруталната система на изтезания в страната, която той наследи от баща си Хафез Асад. Но пък при управлението на Башар Асад тя беше доразвита и разширена сериозно.
Безграничен терор
Терорът стана още по-жесток, след като през 2011 г. сирийците се разбунтуваха срещу Асад, вдъхновени от Арабската пролет и падането на други диктатори в региона като Хосни Мубарак в Египет и Бен Али в Тунис.
Асад редовно използваше армията и тайните служби срещу демонстрантите в страната. Твърди се, че в първите седмици на въстанието са били убити стотици сирийци, главно от службите за сигурност. През следващите години броят им нарасна многократно.
През 2023 г. „Амнести Интернешънъл“ написа в свой доклад, че няколкостотин хиляди души в Сирия са безследно изчезнали, като някои от тях са в неизвестност от повече от 10 години. В документа се дават и примери за произволни убийства на активисти, припомня АРД.
Ролята на тайните служби
Преследването и изтезанията на заподозрени или предполагаеми дисиденти се извършваха главно от тайните служби на режима. Асад разчиташе на общо четири тайни служби – на военновъздушните сили, на военното разузнаване, на службата за политическо разузнаване и на главната разузнавателна дирекция, пояснява германската обществена медия.
Сред тях като най-брутална е смятана тайната служба на военновъздушните сили. Тя е основана от бившия президент и баща на Башар – Хафез Асад, който е бил пилот, след което става главнокомандващ на военновъздушните сили. Създавайки тази нова разузнавателна структура Хафез Асад се сдобива със свой собствен инструмент за власт, посочва АРД.
Тайните служби разполагат с многочислен персонал и управляват многобройни затвори, които според доклад на Европейския център за правата на човека са разпръснати из цялата страна. Вероятно най-прочутият от тях е военният затвор Седная в покрайнините на Дамаск, който се превръща в символ за потисничеството на режима на Асад. В Седная са екзекутирани хиляди затворници без съд и присъда.
След падането на Асад освободени затворници разказват, че в Седная са били изтезавани ежедневно, често до загуба на разсъдъка. Мнозина са умирали. През 2017 г. „Амнести Интернешънъл“ нарича затвора „кланица за хора“.
Десетки хиляди доказателства за престъпления
Правозащитната организация „Хюман Райтс Уоч“ също е документирала сериозните нарушения на човешките права в Сирия в множество свои доклади. Още през 2012 г. тя разкри, че режимът на Асад е създал общо 27 центъра за изтезания в редица сирийски градове – десет в столицата Дамаск, по четири в Хомс, Латакия и Идлиб, три в Дараа и два в Алепо, припомня АРД.
През 2015 г. „Хюман Райтс Уоч“ публикува друг доклад, съдържащ показанията на дезертьор с кодово име „Цезар“. Той е работил като съдебен фотограф за военната полиция и по време на бягството си е взел със себе си повече от 50 000 снимки, които явно показват починали или малтретирани затворници. Освен друго снимките показват и това колко щателно сирийските сили за сигурност са документирали извършваните от тях убийства.
Сирийският адвокат по правата на човека Ануар ал-Буни, който сам е прекарал дълго време в сирийски затвор, заяви в интервю за вестниците „Тагесанцайгер“ и „Зюддойче Цайтунг“, че тайните служби са прилагали над 80 вида изтезания. Освен това в пренаселените килии е имало „неописуеми хигиенни условия“. Затворниците са били „систематично пречупвани“. Това е била „същинската цел на насилието“, а не получаването на информация. В много от свидетелствата на жертвите многократно се споменава и сексуалното насилие като метод на изтезание.
Система на арести, изтезания и нарушения на човешките права
През юни 2023 г. Общото събрание на ООН създаде специална институция за издирване на хилядите безследно изчезнали хора по време на гражданската война в Сирия. През септември същата година Канада и Нидерландия подадоха иск срещу Сирия в Международния съд в Хага за извършени „многобройни нарушения на международното право“.
В тази връзка АРД припомня, че разпоредбите на Международния съд обикновено са задължителни за съответните държави. Въпреки това той не може да ги наложи, а се налага да се обърне към Съвета за сигурност на ООН. Там обаче Асад можеше да разчита на това Русия да наложи вето. Франция издаде през 2023 г. международна заповед за арест на Асад – за военни престъпления във връзка с атаката с отровен газ в Сирия през 2013 година, при която бяха убити около 1 400 души.
600 000 загинали и 130 000 безследно изчезнали
Сега правното осмисляне на режима на Асад вероятно ще набере допълнителна скорост. А задачата е гигантска, като се има предвид, че има около 600 000 загинали по време на гражданската война, както и 130 000 безследно изчезнали. Дали този процес ще се увенчае с успех, ще зависи и от това доколко заинтересовани са новите управляващи в страната, посочва още АРД.
Източник: