Connect with us

Любопитно

Загадката за образуването на гигантски галактики е напът да бъде разгадана

Published

on

Според ново изследване сблъсък на галактики преди 12 милиарда години вероятно е довел до образуването на най-големите галактики във Вселената, съобщава Пи Ей Медиа/ДПА, цитирана от БТА.

Изследване на астрономи от Университета в Саутхемптън се надява да разреши това, което учените наричат „междугалактическа загадка“ – как са се създали елиптичните мега галактики преди 12 милиарда години. Как са се появили тези звездни струпвания, които приличат на обли футболни топки в сравнение с плоския диск на Млечния път, е в центъра на изследванията от десетилетия насам.

В статия, публикувана в списание Nature, д-р Ана-Грация Пулиси казва, че екипът вече е близо до отговора.

Тя съобщава: „Сблъсъкът на две дискови галактики е довел до всмукване на газа – горивото, от което се образуват звездите, към техния център, което е причинило появата на трилиони нови звезди. Тези космически сблъсъци са се случили преди около 8-12 милиарда години, когато Вселената е била в много по-активна фаза от своето развитие“.

Работейки с обсерваторията „Пурпурна планина“ в Китай и Китайската академия на науките, екипът е анализирал повече от 100 звездообразуващи галактики в далечната Вселена с помощта на най-големия радиотелескоп в света, известен като АЛМА, в чилийската пустиня Атакама.

Ръководителят на изследването д-р Цин-Хуа Тан от Обсерваторията „Пурпурна планина“ обясни, че в изследването е използвана нова техника, която разглежда разпределението на светлината, излъчвана от далечни и силно светещи галактики.

„Това е първото истинско доказателство, че сфероидите се формират директно чрез интензивни епизоди на звездообразуване в ядрата на далечни галактики“, каза д-р Цин и добави: „Тези галактики се формират бързо – газът се всмуква навътре, за да подхранва черните дупки, и предизвиква изблици на звезди, които се създават със скорост от 10 до 100 пъти по-бърза от тази в нашия Млечен път.“

Сега учените ще комбинират откритията си с данни, получени от орбиталните телескопи „Джеймс Уеб“ и „Евклид“, както и от Китайската космическа станция, за да картографират звездните компоненти на галактиките.

Д-р Пулиси каза: „Това ще ни даде по-пълна картина на ранното формиране на галактиките и ще задълбочи разбирането ни за това как се е развивала Вселената от началото на времето.“

Източник: Факти.бг

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com