Крими
БГ „шпионската клетка“ на Острова е заподозряна и за отвличане и следене на военна база
Част от шестимата българи, обвинени от Великобритания, че са шпионирали в полза на Русия, са наблюдавали американска военновъздушна база в Германия, докато в нея са обучавани украински войници. Това се разбра във вторник по време на съдебно дело срещу „Шпионската клетка“, както е наричан случая на Острова, в Централния наказателен съд в Лондон, съобщи Нова тв.
Представител на кралската прокуратура заяви, че те са действали като добре организирана шпионска мрежа. Според информацията са използвали 221 мобилни телефона, 495 SIM карти, 16 радиостанции и десетки други записващи устройства, включително 11 дрона, за да осъществяват поставените им задачи.
Първата операция, от общо шест, по които са обвинени българите, е за американската военна база в Щутгарт. За да я наблюдават е била нужна съвременна техника, която да идентифицира мобилните телефони на украинските военни. След това са проследявани на украинска територия, за да могат да бъдат разпознати по време на съпротивата. Интересното е, че с тази сложна операция е била натоварена една от двете българки Катрин Иванова.
Иванова се появява и в някои от другите операции. В една от тях се предполага, че е записвала със скрита камера в очилата си разследващия журналист Христо Грозев по време на полет до Валенсия. Според кралската прокуратура именно той е бил другата голяма мишена, която българите са следили. Получавали са задачи от австрийския бизнесмен Ян Марсалек, който е обвиняем за една от най-големите финансови измами в Германия.
Припомняме, че преди седмица двама от българите се признаха за виновни пред съда. Това са едно от главните действащи лица на групата Орлин Русев и Бисер Джамбазов. Според Грозев двамата обвинени е трябвало да проследят как той се сдобива с информация. Орлин Русев е казвал на Ян Марсалек, че има потенциал да организира отвличането на Христо Грозев в България.
Има данни, че „Шпионската клетка“ са получавали милиони, за да изпълняват задачите, поставяни им от Ян Марсалек.
Източник: