Свят
Експлозия на канал в Косово заплашва тока и водата на населението, Прищина обвини Белград
Експлозия, избухнала снощи, повреди канал в Северно Косово, доставящ вода на две въглищни електроцентрали, работещи, които генерират почти цялото електричество в страната, каза премиерът Албин Курти, като обвини за по думите му „терористичния акт“ съседна Сърбия, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Няма незабавни съобщения за ранени и за причините за експлозията, която засегна и доставките на питейна вода.
Сръбските власти не отговориха на исканията за коментар, а Ройтерс не откри непосредствени доказателства, че Белград е замесен.
„Това е криминална и терористична атака, целяща да унищожи критичната ни инфраструктура“, каза Курти в телевизионно обръщение. Той каза, че част от страната може да остане без ток, ако проблемът не бъде отстранен до сутринта.
Като израз на етническото напрежение между двете балкански страни, Курти повтори тезата на президента на Косово Вьоса Османи, като обвини за експлозията сръбски престъпни банди без да предоставят доказателства.
По-рано вчера косовската полиция обяви повишени мерки за сигурност след две скорошни атаки с ръчни гранати, хвърлени срещу полицейски участък и общинска сграда в Северно Косово, където живеят етнически сърби. Не стана ясно дали инцидентите са били свързани.
Местни медии показаха снимки на част от разрушения канал и изтичаща вода, както и засилено полицейско присъствие на мястото на инцидента.
Шефът на водното дружество „Ибър-Лепенци“ Фарук Муйка каза пред местния новинарски портал Kallxo, че в канала е хвърлено взривно устройство, което е повредило стената на мост.
Той каза, че водоснабдяването с питейна вода за столицата Прищина, трябва да бъде спряно, за да се реши проблемът възможно най-скоро, тъй като това е основният канал за доставки на Косовската енергийна корпорация (KEK), основният доставчик на електроенергия в страната.
Косово, където мнозинството от населението са етнически албанци, получи независимост през 2008 г., почти десетилетие след бунт срещу сръбското управление. Въпреки това напрежението продължава, главно в северните райони, където сръбското малцинство отказва да признае държавността на Косово и все още смята Белград като своя столица.
Посланикът на ЕС в Косово Айво Орав осъди нападението, което според него вече е „лишило значителни части от Косово от водоснабдяване“.
Източник: