Свят
1000 километра фронтова линия! Русия ускорява напредъка си в Източна Украйна
Руските сили напредват в Украйна с най-бързите темпове от началната фаза на инвазията през 2022 г. и през последния месец са превзели територия с размерите на половината от град Лондон, предаде Ройтерс, като се позова на анализатори и военни блогъри.
Руските войски превзеха значителни територии в Украйна в началото на 2022 г., но след това бяха отблъснати към източната и южната част на страната. Дългата 1000 километра фронтова линия беше относително статична в продължение на две години до месец юли, когато започнаха последните по-ограничени по мащаби руски напредвания.
Според някои руски и западни официални представители войната навлиза в може би най-опасната си фаза, след като в медиите се появи информация, че Русия е разположила севернокорейски войски в Украйна, а Киев започна да използва доставени от Запада ракети, за да нанася ответни удари в Русия.
Москва, която също както Северна Корея нито е потвърдила, нито е отрекла присъствието на севернокорейските войски, използва хиперзвукова ракета със среден обсег срещу Украйна миналата седмица, а днес Киев съобщи за най-мащабната руска атака с дронове срещу неговата територия от началото на войната.
„Русия поставя нови седмични и месечни рекорди за размерите на окупираната територия в Украйна“, се казва в доклад на независимата руска новинарска група „Агентство“.
Руската армия е превзела територия с площ почти 235 квадратни километра в Украйна през последната седмица, което представлява рекорд за 2024 г., се посочва в доклада. Руските сили са превзели общо 600 квадратни километра през ноември, се добавя в документа, който се позовава на информация от организацията „ДийпСтейт“ (DeepState).
По оценка на Паси Паройнен, военен анализатор за финландската „Блек Бърд Груп“ (Black Bird Group), руските сили са установили контрол над територия с площ 667 квадратни километра този месец. Той се позова на данни, които по думите му е възможно да съдържат информация от месец октомври, отбелязана с леко забавяне.
Президентът Владимир Путин, който смени министъра на отбраната през май, многократно е казвал, че руските сили напредват много по-ефективно и че Русия ще постигне всичките си цели в Украйна, въпреки че не ги е описал по-подробно, посочва Ройтерс.
Украинския президент Володимир Зеленски смята, че основните цели на Путин са да бъде окупиран целия район Донбас, който включва Донецка и Луганска област, както и да бъдат изтласкани украинските войски от руската Курска област, част от която те контролират от август.
Източник от украинския генерален щаб заяви в неделя, че Украйна контролира територия с площ около 800 квадратни километра от първоначално превзетите 1376 квадратни километра в Курска област и че украинската страна ще я удържа „толкова дълго, колкото има смисъл от военна гледна точка“.
Русия контролира около 18% от територията на Украйна, включително целия Кримски полуостров, малко повече от 80% от Донбас, повече от 70% от Запорожка и Херсонска област в южната част на страната, както малко под 3% от Харковска област в източната част на страната, показват карти на конфликта с отворен достъп.
Основната ос на руския напредък е в Донецка област, където руските сили напредват към град Покровск и в град Курахово. Русия все по-често разчита на обкръжаване, след което нанася удари по украинските сили с артилерия и управляеми бомби, посочва руски анализатори.
Ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин днес заяви, че Русия изцяло е поела стратегическата инициатива на бойното поле.
Нито една от страните не публикува точни данни за собствените си загуби, но според оценки на западното разузнаване броят на убитите и ранените възлиза на стотици хиляди, а огромни части от Източна и Западна Украйна са опустошени, коментира Ройтерс.
Според руски военни блогъри, ако Русия успее да пробие украинската отбрана около Курахово, ще може да напредне на запад към град Запорожие, като същевременно подсигури тила си, за да може да напредне към Покровск.
Официални представители от украинските въоръжени сили признават, че обстановката в източната част на страната е най-тежката от началото на годината. Според Зеленски това се дължи на няколко фактора, сред които закъсненията с до една година при окомплектоването на бригади, отчасти заради дългото забавяне преди Конгресът на САЩ да подпише голям пакет за подпомагане на Украйна.
По-рано този месец той заяви, че някои от тези бригади ще влязат в бойните действия: „За да спрем руската армия, сега ще пристигнат нови резерви, оборудвани с техниката, която чакахме толкова дълго време“, каза той.
Източник: