България
Пламен Димитров: Абсолютно неприемливи са заплахите за преминаване в сивия сектор при връщането на 20% ДДС
„Всеки сектор, когато е поставен в по-екстремна ситуация, създава подобни заплахи. Когато ДДС ставката беше намалена – тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба. Те поевтиняха с не повече от 5-6 на сто. И после полека се възстановиха от общата инфлация“.
Това заяви пред NOVA президентът на КНСБ Пламен Димитров в коментар по горещите теми ще поскъпне ли хлябът, ще бъдат ли вдигани заплатите и ще растат ли пенсиите.
„Не е коректно да се твърди, че понеже евентуално ще се върне ДДС-то, то трябва да вдигнем с 20 на сто цената на хляба. От това се възползва всъщност бизнесът, а не потребителят. Целта беше хората да могат да получат по-ниски цени“, коментира синдикалистът предупрежденията на хлеборпоизводителите, че ако бъде премахната нулевата ставка – хлябът ще поскъпне“, продължи Димитров.
По думите му аргументът, че „връщането на ставките от преди пандемичните им нива ще ги принудят да минат в сивия сектор и няма да плащат данъци“, е неприемлив за него.
„Какво означава, че ще минат в сивия сектор? Това е незаконно. За неспазване на законите – има наказателна санкция. И мен не ми харесва да плащам данъци. И мен не ми харесва, че като отида в ресторанта нещо е поскъпнало. Ако искам, отивам и плащам. Ако не – си стоя вкъщи. Когато става дума за стоки от първа необходимост, това очевидно не може да бъде направено. И те трябва със сигурност да бъдат много внимателно обгрижвани“, категоричен е Димитров.
Той обясни, че част от данъчните мерки, „които бяха обявени от Министерство на финансите – са добри“. „Те не вдигат данъците. В същото време дават възможност за една по-голяма събираемост. И като казваме повече пари, повече пари от правилните места. Кое е по-добре? Да върнем ставките на ДДС еднакви за всички? Или да вдигнем общата ставка с 2,5%, каквито предложения имаше от някои икономисти. Не мисля, че двигаме ставките, а обратното“.
На въпрос „ще го има ли Бюджет 2025“, той отговори: „Ако заложените законодателни мерки за увеличение на доходите не се изпълнят – хората в бюджетните сфери, които не са получавали увеличение от години, ще са на улицата. И ние ще ги водим“, категоричен е Димитров.
Източник: