Свят
Нова финансова сделка за климата в Баку, заваляха критики
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като недостатъчна.
Сделката между представителите на близо 200 държави в Баку беше одобрена благодарение на часове допълнителни преговори. До първоначално предвидения официален край на двуседмичната климатичната среща на върха договореност още нямаше.
Новото споразумение предлага на развиващите се държави 300 милиарда долара на година до 2035-а. Това е много по-малко от поисканата сума от 1,3 трилиона долара, която бедните страни искаха за борба с въздействието на климатичните промени.
Изгледите за сделка изглеждаха минимални, след като по-рано представителите на Алианса на малките островни държави напуснаха преговорите.
Критиките към споразумението вече започнаха, като представителят на Индия каза, че договорената сума от 300 милиарда долара е нищожно малка, а този на Нигерия я определи като „подигравка“. Преговарящият от Боливия беше категоричен, че текстът „съхранява климатичната несправедливост“.
България за втори път има собствен павилион на конференцията за климата на ООН
Британският министър на енергетиката Ед Милибанд обаче подчерта, че въпреки че сумата не е всичко поискано, тя е стъпка напред.
Еврокомисарят по климатичната политика Вопке Хукстра заяви, че конференцията в Баку ще бъде запомнена като нова ера за климатичните финанси и постигнатият резултат е всъщност изключително важен.
Според Швейцария финалният текст на конференцията в Баку е бил „разводнен“. „Можем и трябва да се справим по-добре следващата година“, подчертаха от швейцарската делегация.
Източник: