Свят
Недоволни френски фермери протестират в цялата страна
Недоволни фермери ще протестират днес по цяла Франция срещу предложеното търговско споразумение между Европейския съюз и Меркосур, което, според тях, ще засили конкуренцията от чужбина, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Стремежът на Европейския съюз и южноамериканския икономически блок Меркосур да приключат до края на годината проточилите се дълги години търговски преговори отново предизвика гняв във Франция.
Миналата зима подобно раздразнение беше изразено от земеделците в цяла Европа след увеличаване на вноса от Украйна след руската инвазия.
В момента настроенията във Франция са дори още по-лоши заради пострадалата от проливните дъждове реколта, болестите по добитъка и парламентарните избори, които забавиха прилагането на обещаните мерки облекчаване на положението на фермерите.
„Имаме същите искания като през януари. Нищо не се е променило. Трябва да накараме правителството да разбере, че така повече не може!“, заяви Армел Фратюр, собственичка на кравеферма, разположена северно от Париж.
Според президента на френската Национална федерация на фермерските съюзи Арно Русо докато фермерите се сблъскват с по-евтин внос, натоварващи регулации и мизерни приходи, споразумението с Меркосур ще представлява „горчива черешка върху тортата“.
Десетки хиляди ферми във Франция, най-големият земеделски производител в Европа, имат финансови неприятности, допълни той.
Френските земеделци се боят, че споразумението с Меркосур ще увеличи вноса на говеждо, пилешко, захар и царевица от Бразилия и Аржентина, които според тях използват неразрешени в Европа пестициди и антибиотици.
Фермерите ще протестират днес и утре основно пред правителствени сгради като част от протестите, които са планирани да се провеждат до средата на декември, заяви Русо.
Вчера президентът Еманюел Макрон потвърди, че е против споразумението с Меркосур в настоящата му форма. Същевременно властите признават, че ще им е трудно да удовлетворят исканията на земеделците заради това, че Франция няма съюзници в Европейския съюз при воденето на преговорите с южноамериканския блок.
Източник: Факти.бг