Свят
27-годишната Карълайн Левит става най-младият говорител на Белия дом
Доналд Тръмп заяви, че ще назначи Карълайн Левит за говорителка на Белия дом, съобщи АП, цитирана от БТА.
27- годишната Левит, родом от Ню Хемшър, ще стане най-младият човек, заемал някога този пост. Досега този рекорд се държеше от Роналд Зиглър, който е на 29 години, когато заема тази длъжност през 1969 г. в администрацията на Ричард Никсън.
„Карълайн Левит свърши феноменална работа като национален прессекретар по време на моята историческа кампания и за мен е удоволствие да обявя, че тя ще бъде прессекретар на Белия дом“, се казва в изявление на Тръмп. „Карълайн е умна, твърда и се е доказала като изключително ефикасен комуникатор. Имам пълно доверие, че тя ще се представи отлично на подиума и ще предава нашите послания към американския народ, докато правим Америка отново велика“, добави той.
Левит бе помощник-говорителка на Белия дом в периода 2017-2021 година. Тя се е харесала на Тръмп с пламенната си защита за него в медийните интервюта и агресивния си стил, твърдят негови съветници, цитирани от Ройтерс.
Тръмп обяви още, че Стивън Чун, неговият главен говорител по време на предизборната кампания през 2024 г., ще поеме ролята на директор по комуникациите на Белия дом, предаде БНР.
Чун, който също така е работил по кампаниите на Тръмп през 2016 г. и 2020 г., преди това е бил съветник на президентския екип по прехода по време на първия мандат на Доналд Тръмп. Той също така участва в усилията за оспорване на резултатите от изборите през 2020 г. след загубата на Тръмп.
Тръмп също така посочи Серджио Гор, главен изпълнителен директор на Winning Team Publishing, за помощник и директор на канцеларията на президента.
„Развълнуван съм да ги накарам да се присъединят към моя Бели дом, докато ние правим Америка велика отново!“, посочи Тръмп.
Председателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън заяви днес, че етичната комисия на Конгреса не трябва да публикува доклад, в който се разглеждат твърденията за сексуални злоупотреби, насочени срещу Мат Гетц, номиниран от Тръмп за поста главен прокурор и министър на правосъдието, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Конгресмените от двете партии в Сенатската комисия по правосъдие заявиха, че искат да видят непубликувания доклад на Комисията по етика към Камарата на представителите за Гетц, като част от процеса на утвърждаване на кандидатите за министри от страна на Сената. Очаква се процедурата да започне догодина с публични изслушвания.
„Ще поискам категорично от комисията по етика да не публикува доклада, защото това не е начинът, по който правим нещата в Камарата на представителите“, заяви пред медиите Джонсън, републиканец от Луизиана.
42-годишният Гетц, който отрича да е извършил каквото и да било нарушение, подаде оставка от Конгреса в сряда, с което приключи етичното разследване два дни преди комисията да публикува документа.
Бившият конгресмен беше обект на близо тригодишно разследване на Министерството на правосъдието поради обвинения в трафик на непълнолетна с цел сексуална експлоатация. От канцеларията му заявиха, че през 2023 г. прокурорите са му казали, че няма да му бъдат повдигнати обвинения.
Джонсън заяви, че ще призове председателя на комисията Майкъл Гест да не публикува документа. Бившите членове на Конгреса са извън обхвата на Комисията по етика, подчерта той, след като тази сутрин се върна от имението на Тръмп във Флорида.
Позицията на Джонсън е рязка промяна спрямо изявлението му в сряда. Тогава той заяви пред медиите, че председателят на Камарата не може да участва във вземането на решение дали докладът да бъде публикуван.
Гейц е един от номинираните от Тръмп хора, чиито биографии не съответстват на обичайните за подобни постове, отбелязва Ройтерс. Няколко водещи републиканци изявиха съмнения в кандидатурата му.
Лидери на мюсюлманската общност в САЩ, подкрепили Тръмп в знак на протест срещу подкрепата на администрацията на президента Джо Байдън за войната на Израел в Газа и атаките срещу Ливан, са силно разочаровани от служителите, които новоизбраният президент избра за своя кабинет, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
„Тръмп спечели заради нас и ние не сме доволни от неговия избор за държавен секретар и други постове“, каза инвеститорът от Филаделфия Рабиул Чоудъри, който е председател кампанията „Изоставете Харис“ в Пенсилвания и е съосновател на сдружението „Мюсюлмани за Тръмп“.
Подкрепата за Тръмп сред мюсюлманите му помогна да спечели в Мичиган и може да е изиграла роля в други колебаещи се щати, смятат стратези.
Тръмп избра сенатора републиканец Марко Рубио, който е твърд поддръжник на Израел, за свой държавен секретар. По-рано тази година Рубио каза няма да призовава за прекратяване на огъня в Газа и че смята, че Израел трябва да унищожи „всеки елемент“ от „Хамас“. „Тези хора са жестоки животни“, добави той.
Тръмп също така обяви, че ще номинира за следващ американски посланик в Израел Майк Хъкаби – бивш губернатор на Арканзас и твърдолинеен произраелски консерватор, който нарича двудържавното решение на палестинския въпрос „неприложимо“.
Решиналдо Назарко, изпълнителен директор на Американско-мюсюлманската мрежа за ангажираност и овластяване, заяви, че гласоподавателите мюсюлмани са се надявали, че Тръмп ще избере служители в кабинета си, които да работят за мир и че няма признаци това да се е случило.
„Много сме разочаровани“, заяви той. „Изглежда, че тази администрация се пълни единствено с неоконсерватори и изключително произраелски и провоенно настроени хора, което е провал от страна на президента Тръмп на движението, което подкрепя мира и се противопоставя на войната“, добави той.
Назарко каза още, че неговата общност ще продължи да оказва натиск, за да бъдат чути гласовете им, след като са осигурили гласове, за да помогнат за победата на Тръмп.
Източник: Факти.бг