Connect with us

Свят

Непосилна задача: Да намериш квартира за студент в Германия

Published

on

Студентските общежития в Германия не са достатъчни, за да поберат всички кандидати. Особено в университетските градове търсенето е двойно по-високо от предлагането. Частните квартири пък са се превърнали в истински лукс.

„Търся спешно стая в студентски апартамент във Франкфурт“ или „Имам нужда от стая – все едно къде“: в интернет е пълно с подобни обяви, особено в началото на семестъра. Те показват с какво отчаяние са изпълнени търсещите в Германия, ситуацията е особено напрегната в големите градове като Франкфурт на Майн, отбелязва AРД.

А ако някой бъде споходен от късмета да си намери частно жилище под наем, ще трябва да плати висока цена за него: стая в жилище за студенти във Франкфурт струва средно 680 евро. Но има и по-високи наеми – например в Мюнхен, където средната цена е 790 евро, информира германската обществено-правна медия.

„В контекста на постоянно покачващите се нива на наемите студентите са заплашени от нова форма на социален подбор“, казва по този повод пред AРД Матиас Анбул от Германската студентска мрежа. В бъдеще все повече ще важи: „Мога да следвам само там, където все още мога да си позволя наема“.

Търсенето е двойно по-голямо от предлагането

Във Франкфурт на Майн това определено се усеща, казва за AРД Тимо Венингер от Студентската комисия към университета „Гьоте“ във Франкфурт. Той е категоричен, че има нужда от повече финансови стимули за осигуряването на студентски жилища на приемливи цени.

Германската студентска мрежа във Франкфурт е разпределила 3700 места в студентски общежития, но има нужда от двойно повече, казва представителят на мрежата Конрад Цюндорф. „В момента разходите за строителство са много високи, а общественото финансиране не ги догонва.“

По подобен начин стоят нещата и в другите университетски градове: в Мюнхен чакащите за жилище в общежитие са 11 500, в района на Нюрнберг са 3500, в Хайделберг липсващите места са 2500.

Частно студентско общежитие

Частните наемодатели нерядко се възползват от ситуацията. Така например тази година във Франкфурт отвори врати най-голямото частно студентско общежитие в Европа, пише AРД. Там на разположение на студентите са над 1000 изцяло мебелирани стаи, придружени от множество екстри като игрални маси, кино, футболно игрище и дори двор с кокошки, чиито пресни яйца могат да бъдат поръчани за закуска чрез специално приложение.

Всичко това обаче не е евтино – миниапартаментите с площ от 18 кв.м струват от 650 евро нагоре с включени режийни разноски. Търсенето е голямо, казват пред германската обществено-правна медия собствениците – още в началото на семестъра 70 процента от жилищата са били заети. Очакванията са до края на годината да бъдат запълнени всички места.

Макар 150 от стаите да са субсидирани и да се предлагат на по-ниска цена, в Студентската комисия не смятат, че това е достатъчно. „Имаме нужда от жилища на приемливи цени за студентите“, подчертава Тимо Венингер. А това няма да стане, ако нещата се оставят в ръцете на частни играчи на капиталовия пазар.

„Леглова борса“ като краткосрочно решение

За всички първокурсници, които още не са си намерили жилище на подходяща цена, от Студентската комисия предлагат един вид „леглова борса“. В нея други студенти, които в момента имат свободно легло или за няколко дни ще бъдат извън жилището си, могат да предоставят място за спане на нуждаещите се. Но това не е трайно решение за първокурсниците.

А намирането на подобно решение остава трудно, тъй като тези, които си търсят жилище на прилична цена, с всеки следващ ден стават все повече, коментира AРД.

Източник: Факти.бг

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com