Connect with us

България

Ген. Константин Попов: Живеем в рисков свят, който може да бъде взривен. Има ли икономика, ще има и отбрана

Published

on

Най-голямото предизвикателство пред Европа и България е политическият елит да разбере, че сигурността е приоритет. Решението е икономика, икономика, икономика. Като има силна икономика, ще има и отбрана.

Това каза ген. Константин Попов – бивш началник на Военновъздушните сили и председател на Комисията по отбрана в Народното събрание, пред ФОКУС.

По думите му живеем в един изключително рисков свят, който се тресе и който може да бъде взривен. „Има необходимите условия за това, защото има съперничество на огромни световни играчи“, посочи ген. Попов.

Искането на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп за увеличаване на бюджета за отбрана на страните членки на НАТО до 5% от БВП идва в момент, в който за европейските страни това ще бъде непосилно. „Но ако Европа иска да бъде силна, можеща, развиваща се, тя трябва да може и да се защитава. Затова на нас ни трябват силни и смели лидери с воля и с визия, реалисти, които да посрещнат проблемите и да водят. Новите времена изискват ново лидерство, което трябва тепърва да се докаже. Не е важно само да ги сменим, а да изберем адекватни реалисти, които имат умения да постигат резултати и да се грижат за хората и тяхното бъдеще“, зави ген. Константин Попов.

Той коментира и очакваната през март доставка на първите два изтребителя F-16. В последната година има сключени договори по обезпечение на инфраструктурата, необходима за изтребителите, за хангари, зони за авиационното въоръжение, за поддръжката на самолетите и двигателите. Тече подготовката и на летателния и инженерно-технически състав, обясни ген. Попов.

„Въпросът е защо загубихме пет години. Сигурно има много причини – политическата нестабилност, смяната на различни екипи, виждания, финансови проблеми, много интереси, но според мен това е част от манталитета, който трябва да сменим. Имам усещането, че когато в Министерство на отбраната се сключи договор, се смята, че сме си свършили работата. Сключването на един договор обаче е само началото“, подчерта той.

До пълното въвеждане на F-16 в бойната авиация трябва да се поддържа паралелно и МиГ-29 и преходът да бъде плавен, заяви бившият началник на Военновъздушните сили. „Това изисква допълнително персонал, подготвен и за едното, и за другото. Това са различни системи за поддръжка. Трябва да има необходимото оборудване, условия, хангари, навигационна система. Трябва да има допълнително финансиране, за да може да се поддържат и двете системи“, обясни ген. Попов.

Източник: www.focus-news.net

Източник:

Read More

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com