Connect with us

България

Георги Харизанов: Facebook беше съучастник в най-голямата операция по цензура

Published

on

Вчера стана ясно, че корпорацията Meta спира проверката на факти в социалните си мрежи (Facebook, Instagram и Threads) и ще я замени със система за бележки на потребителите. Това съобщи главният изпълнителен директор на корпорацията Марк Зукърбърг. И определи решението като „завръщане към свободата на изразяване“.

Ще глоби ли Европа компанията на Зукърбърг и какво предстои за потребителите на Facebook, говорят спортният журналист Камен Алипиев и политическият анализатор Георги Харизанов.

„Едната страна забравя за цензурата и казва „много добре си беше досега“, а другата се фокусира само върху цензурата и казва „не, пълна свобода, това е много хубаво“. Не е много хубаво, всички имаме да се учим още, самият Зукърбърг не се е родил научен как да управлява най-голямата социална мрежа в света“, каза в предаването „Лице в лице“ Харизанов.

И припомни, че „никога не трябва да забравяме, че Facebook и Twitter на Джак Дорси бяха съучастници в най-голямата, проведена от правителство, операция по цензура и по заглушаване на новина“.

Става дума за историята с лаптопа на Хънтър Байдън от 2020 г.

Припомняме, че тогава той оставя свой личен компютър на ремонт в сервиз, но така и не отива да си го вземе. Така, по силата на договора, той става собственост на сервиза.

В него бяха открити всякакви неща – от порнография и лични снимки до имейли, обвързващи баща му – Джо Байдън, с китайци. Всичко това стигна до изданието New York Post и се превърна в журналистически материал.

Под натиска на ФБР обаче той беше етикиран като „руска пропагандна операция“ и Facebook и Twitter бяха принудени да не допускат тази информация онлайн.

Така всеки, който споделяше линк със статията на изданието, получаваше предупреждение, че профилът му ще бъде блокиран – а линкът не се възпроизвеждаше.

„Ако такива неща за в бъдеще не се повтарят – това ще бъде супер. Но затова, че няма нужда от fact checking в социалните мрежи и че определена информация просто няма смисъл да съществува там – не съм съгласен и това не е радостна новина“, обясни още Харизанов.

Камен Алипиев подкрепи твърдението му, като допълни:

„Махането на fact checking-a прави нашата професия безсмислена, защото всеки започва да вярва на това, което харесва на неговия малък балон и се разпространява в него и реалността изчезва. Всичко се превръща в една добавена реалност.“

„На практика в момент BigTech компаниите владеят целия свят. Възможно е в нашите дни да преживеем някаква антиутопия от рода на „1984“, „Дневникът на прислужницата и подобни“, добави той.

Източник:

Read More

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com