България
Любомир Стефанов: Може да сме в ситуацията на дългия понеделник още седмица, две
Може да сме в ситуацията на дългия понеделник още седмица, две. Може би партиите си спират часовника да преговарят и спират президента да раздаде мандатите, прогнозира политологът Любомир Стефанов в интервю за „Преди всички“ на БНР.
„Може партиите да се договорят и да го формализират с коалиционно споразумение. Все още съм песимист, защото много вода изтече, но хората са си същите“, каза политологът.
Според него има вероятност за съставяне на мнозинство, „но въпросът е как да подредят баланса“:
„Думата не е компромис, а консенсус. Институциите проформа ги има, но поради липса на политическа подкрепа държавата буксува, ГЕРБ и ПП-ДБ трябва да направят компромис, но да сменят играта. Сега играят покер, а трябва да преминат на чист бридж, да направят анонсите си. Когато залагаш всичко или нищо, се получава това. Хората си казват, „защо седми път ходим на избори, след като настъпваме една и съща пръчка и тя ни удря в главата.“
Любомир Стефанов смята, че „политиците имат нужда от въздух, за да не вземат решение под натиска на улицата и агитките. Ускорената динамика лошо ни притиска“.
Ако „Величие“ влезе в НС, ще направи парламента още по-фрагментиран и ще стане още по-трудно за съставяне на мнозинство и правителство, твърди политологът.
И допълва:
„Правим изследване с колеги, дали организациите, наречени партии, се държат като такива. Ако всички зависи от настроението на един лидер, означава, че е прикритие на авторитарна структура. Не виждам да се проявява здравомислие в партиите, но е хубаво, че Борисов за първи път сяда на масата да преговаря. Накрая тези хора трябва да излязат от кожата си и да се държат като политически лица, представляващи човеци“.
Любомир Стефанов обясни, че ГЕРБ и ПП-ДБ са си безкрайно нужни и прогнозира:
„Здравият разум ще надделее. На новите играчи недостатъкът им е, че не са играчи. България има нужда от стабилно управление и това могат да го направят само стабилни, системни партии, които знаят каква е отговорността. „Възраждане“, МЕЧ и другите малки продължават предизборната пропаганда и това показва, че не разбират ситуацията. Показва се слаба политическа култура и липса на държавнически подход.“
Източник Факти.бг