България
Адвокат Антон Станков пред ФАКТИ: Не виждам как ще има изненада при избора на главен прокурор
Могат ли да минат приетите в Правна комисия промени в Закона за съдебната власт, с които се спира процедурата за избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, в пленарна зала. И каква ще е ролята на президента… Пред ФАКТИ говори бившият министър на правосъдието Антон Станков.
– Адвокат Станков, времето до 16 януари наближава, когато е датата за избор на нов главен прокурор. Какво очаквате да се случи?
– По всичко личи, че този Висш съдебен съвет като компетентен орган, определен от Конституцията на България, трябва да изпълни това си задължение. Нещото, което в момента може да направи ВСС , е, съобразявайки се с това обществено напрежение, което има в момента, да отложи избора за някакъв срок. Но не вярвам, че това може да стане.
– А това, че в Правна комисия в парламента се разгледаха законопроекти, които могат да спрат процедурата, може ли да мине в пленарна зала до 16 януари…
– Практически не би могло. Освен ако политическите сили не се споразумеят в кратък общ законопроект да маркират стопирането на избора. Тогава по-скоро има шанс до 16 януари. Но трябва да си дадем сметка, че срокът не е точно 16 януари, защото президентът също има роля.
– Ако държавният глава Румен Радев не подпише указа, той ще даде още време на парламента…
– Така е. Президентът може да направи така, че да даде още време за реакция на институциите. Добре стои и тезата за питанията до Конституционния съд кой има право да предлага нов главен прокурор.
– ВСС с изтекъл мандат може ли да избира нов главен прокурор?
– Извинете, но изтеклият мандат на ВСС не е проблем на ВСС , а е проблем на Народното събрание. Съдебната власт проведе навреме избори за нейната квота, но понеже парламентът не можа да излъчи представители не се състоя новият състав на Висшия съдебен съвет.
– Значи при ВСС не очаквате да има изненади при решението. Имаме единствен кандидат…
– Поне за момента не виждам как ще има изненада при избора на главен прокурор. Коментарите са много ясни. Всъщност, това е историята на този Висш съдебен съвет. Избра Иван Гешев, после отстрани Иван Гешев. Общо взето е прогнозируем в поведението си.
– А като споменахте Иван Гешев. Може ли да очакваме същата съдба да сполети и Борислав Сарафов. Сега избран, а след година сменен… Или някой може да му гарантира седемте години…
– Като казвате някой гарантира седемте години, има още един въпрос. Дали, когато имаме предсрочно освободен главен прокурор, следващият не трябва да довърши мандата на освободения. Тоест на Иван Гешев. Аз съм привърженик на тази теза, но по този въпрос пак трябва да се пита Конституционният съд.
– Видяхме как Гешев беше назначен и освободен, така че дали Борислав Сарафов може да се чувства спокоен и комфортно на поста си. Тук имат роля политиците…
– Борислав Сарафов предприе действия срещу политици, така че можем да очакваме ответни реакции. Не мога да прогнозирам дали може да се очаква нов импийчмънт , образно казано, на новия главен прокурор. Още по повод на избора, който не се състоял, можем да се насочим към тази нова фигура на прокурор Даниела Талева, която има право да разследва главния прокурор. Към момента госпожа Талева не дава ясни за обществото обяснения. Има въпроси, на които не е отговорено както трябва.
– А информацията, която бе изнесена от БОЕЦ, за връзките на членове на семейството на Борислав Сарафов и парични потоци към тях…
Тази информация бе изнесената от неправителствена организация. Не съм запознат в детайли и няма как да коментирам. Това трябва да бъде проверено. Това е силата на неправителствените организации – да бъдат коректив.
– Прокурор Талева може да се самосезира …
– Би могла. Но за момента тя се държи неубедително. Или трябва да посочи, че всичко е редовно около Борислав Сарафов, или да каже, че има съмнения. И ако каже, че има сънения, това вече би компрометирало кандидатурата.
Източник: