Connect with us

Любопитно

Здравето на кучетата страда, когато стопаните им са стресирани

Published

on

Кучетата живеят редом с хората от хиляди години. През времето те са били използвани за лов, охрана, пастирство и други задачи, но днес най-често изпълняват ролята на верни спътници. Макар че животът им днес изглежда далеч по-лесен в сравнение с този на предците им, кучетата продължават да се сблъскват с множество стресови ситуации – включително посещенията при ветеринар.

Как поведението на стопаните влияе на здравето на кучетата?

Преди няколко години учени във Франция установиха, че поведението на собствениците по време на посещения при ветеринар може да повлияе на нивата на стрес на техните кучета. Проучването показа, че негативно поведение на собственика, като например викане или мъмрене, увеличава тревожността на животното по време на ветеринарния преглед.

До скоро обаче никой не бе изследвал как стресът на стопанина сам по себе си може да повлияе на кучето в контролирана среда. Това беше обектът на ново проучване, проведено от екип учени в Университета „Куинс“ в Белфаст.

В изследването взеха участие 28 собственици и техните кучета. По време на експеримента и хората, и животните носеха монитори за сърдечен ритъм, които измерваха пулса и неговата вариабилност – показатели за нивата на стрес.

Учените изложиха собствениците на две различни ситуации: стресова и стресооблекчаваща.

Стресовата ситуация включваше дигитален тест, в който участниците трябваше да решават задачи по ментална аритметика, както и да изнесат устно представяне.
Стресооблекчаващата ситуация включваше петминутна медитация с ръководено дишане, представена чрез видео.

Изследователите наблюдаваха как тези интервенции повлияват както на стопаните, така и на техните кучета.

Какво разкри изследването?

Една от най-интересните констатации беше, че сърдечният ритъм на кучетата намаляваше с времето, докато те се адаптираха към средата на ветеринарната клиника. Това подчертава колко е важно ветеринарите да осигурят време на кучетата да свикнат с обстановката, преди да започнат прегледа. Така не само ще се намали стресът им, но и резултатите от изследванията ще бъдат по-надеждни, тъй като факторите на стрес няма да влияят на мерки като сърдечен и дихателен ритъм.

Друг важен резултат беше, че промяната в сърдечния ритъм на стопаните можеше да предскаже промяната в сърдечния ритъм на техните кучета. Ако пулсът на собственика се увеличаваше или намаляваше по време на експеримента, същото се случваше и с пулса на неговото куче. Това предполага, че кучетата разпознават стреса на своите стопани и реагират на него чрез процес, наречен „емоционална зараза“.

Какво е „емоционална зараза“?

Емоционалната зараза е феномен, при който хора и други животни „попиват“ или имитират емоциите и поведението на околните, съзнателно или несъзнателно. В случая с кучетата, това може да означава, че те наблюдават поведението на своите стопани и го използват като сигнал за това как да реагират на новата среда. Интересното в този експеримент е, че стопаните бяха инструктирани да не взаимодействат с кучетата си по време на експеримента. Следователно, оценката на стреса у стопаните, която кучетата правеха, се случваше без директна комуникация.

Ако стресът на собствениците може да влияе на техните кучета, това трябва да се вземе предвид по време на посещения при ветеринар. Ако ветеринарите помогнат на стопаните да се почувстват по-спокойни в клиниката, това би могло да намали и тревожността на животните.

Холистичният подход към ветеринарната грижа – който отчита животното, собственика и средата – е най-добрият начин за осигуряване на доброто благосъстояние на домашните любимци.

Влиянието на стреса върху кучетата от непознати

Проучването на Университета „Куинс“ не е единственото, което изследва влиянието на стреса върху кучетата. Скорошно изследване показа, че миризмата на пот от стресиран човек, непознат за кучето, може да повлияе на поведението и когнитивните способности на животното. Това включва и неговия емоционален статус – дали то възприема ситуацията като положителна или отрицателна, както и дали взема решения с оптимистична или песимистична нагласа.

Ясно е, че кучетата са изключително възприемчиви към света и хората около тях. Тези, които се грижат или работят с кучета, трябва да имат предвид, че техният собствен стрес може да се отрази на животните. Създаването на спокойна среда както за собствениците, така и за техните любимци е от ключово значение за намаляване на стреса и осигуряване на оптимално здраве и благосъстояние на кучетата.

Източник:

Read More

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com