България
Спешните медици в София заплашват с масови оставки
Спешните медици в София заплашват с масови оставки. Причината e нападението над охранителя в първия ден от новата година и мярката на задържания по случая, съобщи Нова тв.
Софийската районна прокуратура освободи от ареста нападателя и му повдига обвинение за лека телесна повреда по хулигански подбуди. А това предизвика недоволството на медиците от Спешния център.
Те казват, че нападенията срещу тях зачестяват, като само за последната година са били 15. Затова и възнамеряват да подадат оставки.
Определянето на телесна повреда е описано в раздел Втори от Наказателния кодекс. Там се казва, че „Телесната повреда е средна, ако е причинено: ….. счупване на челюст или избиване на зъби, без които се затруднява дъвченето или говоренето;”.
Според съдебно-медицинската експертиза охранителят е с „лека телесна повреда” – удрян е с юмруци и ритници, има два избити зъба и рана на брадичката.
За юристите обаче това е „средна телесна повреда”.
„Избиването на два зъба, особено когато изцяло ги няма, почти винаги води до загуба на дъвкателна способност или невъзможност, затруднява се говоренето или дъвченето. В 99% от случаите трябва да бъде средна телесна повреда това, дори да е частично счупен зъбът”, казва адвокат Росен Рашков.
Съдебните-медици обясняват, че техните експертизи описват състоянието на пациента, но резултатът може да се промени, ако травмите продължат да оказват влияние на здравословното състояние.
„В зависимост от всеки отделен случай ние, съдебните лекари, преглеждайки дадения пациент, преценяваме дали става въпрос за избиване на зъб, който наистина затруднява дъвченето и говоренето, т.е. за средна телесна повреда или пък за избиване на зъб, който е с нарушена дъвкателна функция още преди инцидента”, обясни доц. Александър Александров, началник на клиниката по съдебна медицина при УМБАЛ „Александровска”.
Създадена с указ на Цар Борис Трети столичната „Бърза помощ” е най-старото звено за спешна помощ в България и второто в Европа. 90 години след създаването си обаче е в риск да остане без медици заради зачестилите случаи на нападения и агресия върху тях.
„Охранителите първи се събраха и заговориха за това, че може би масово ще напуснат, защото не се чувстват защитени. Тук работата е екипна и екипите също, а и всички служители на Спешна помощ, се присъединяват към тях. Не ми се иска да стигаме до там”, каза Катя Сунгарска, говорител на ЦСМП- София.
Това ще доведе до липса на спешна грижа, защото за нормално дежурство в София са нужни 80 спешни екипа, а към момента работят едва 12.
„Смятам, че е дошло времето, в което санкциите за подобно поведение да бъдат драстично завишени и да се прилагат с цялата строгост на закона”, заяви Катя Сунгарска. А според съдебни медици, необходими са и промени в Наказателния кодекс „Отдавна би трябвало да се направи една актуализация и нова интерпретация на медико-биологични квалифициращи признаци, такава е била направена от юристите в „близката” 1979 година”, заяви доц. Александър Александров.
Източник: