Свят
НАТО и регионалните сили затягат защитата на критичната инфраструктура в Балтийско море
НАТО ще започне операция за защита на критични съоръжения в Балтийско море с участието на до десет военни кораба в края на седмицата, съобщава финландският портал Yle, цитиран от агенция Фокус.
Решението идва в отговор на подозрения за саботажи на подводни инфраструктурни кабели и електропроводи в региона.
„НАТО ще изпрати кораби, които вече оперират в Балтийско море, както и нови кораби от страни членки на алианса. Общо около десет кораба ще останат в района до април“, уточнява изданието. Плавателните съдове ще бъдат разположени в близост до подводни кабели за електропренос и данни, като основната им роля ще бъде възпиране на заплахи.
Финландия и Естония също ще засилят охраната във Финския залив с участието на свои кораби.
Доказателства за саботаж
Финландската полиция съобщи, че е извадила котва от морското дъно в рамките на разследване за повредени подводни кабели. Котвата е идентифицирана като изгубена от танкера Eagle S, плаващ под флага на Островите Кук, който транспортира руски суров петрол, предаде БТА.
Според Финландското национално бюро за разследване мястото, където е намерена котвата, съвпада с маршрута на Eagle S, оставил ясна следа на морското дъно. Танкерът е заподозрян в повреда на финландско-естонския електропровод Estlink 2 и четири телекомуникационни кабела. Снимки след инцидента потвърждават, че на кораба липсва котва на левия борд.
Предишни инциденти в региона
За последната година подобни инциденти зачестяват. През октомври 2023 г. корабът Newnew Polarbear повреди газопровода Balticconnector и телекомуникационни кабели. През ноември 2024 г. е прекъснат телекомуникационен кабел между Швеция, Литва, Финландия и Германия, а през септември 2022 г. Северен поток 2 също пострада от саботаж.
Засилени мерки за сигурност
В отговор на нарастващите заплахи, Съвместните сили, ръководени от Обединеното кралство, обявиха намерение да използват изкуствен интелект за наблюдение на корабния трафик около критичната инфраструктура.
„Следим разследванията, проведени от Естония и Финландия, и сме готови да предоставим допълнителна подкрепа“, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте.
Операцията на НАТО в Балтийско море ще се стреми да осигури превенция на бъдещи инциденти и гарантиране на сигурността на ключови инфраструктурни проекти в региона.
Източник: