Любопитно
Перихелий и афелий през 2025 г.: Ето кога Слънцето ще е най-близо и най-далече от Земята
Всяка година нашата планета достига точката на най-голямо приближение до Слънцето (т.нар. перихелий) и точката на най-голямо отдалечение (афелий). През 2025 г. перихелият настъпва на 4 януари в 15:28 часа българско време, когато Земята ще бъде на разстояние от около 147 милиона километра от Слънцето. На 3 юли пък планетата ни ще се окаже на приблизително 152 милиона километра от него. Така през юли сме с около пет милиона километра (три милиона мили) по-далеч от Слънцето, отколкото през януари.
Но ако ви хрумне, че именно това „дистанциране“ е причината за смяната на сезоните – грешите. Сезоните зависят основно от наклона на земната ос, който кара различни части на планетата да получават повече или по-малко пряка слънчева светлина в различни моменти от годината.
Какво точно означават „перихелий“ и „афелий“?
Тези термини произлизат от старогръцки, където „helios“ означава „Слънце“, „peri“ е „близо“, а „apo“ – „далеч“. Така когато сме в перихелий, сме „близо“ до Слънцето, а в афелий – „далеч“ от него. Подобни понятия се използват и за други космически тела, например комети или дори други планети.
Знаете ли, че: Най-близката точка в орбитата на Луната около Земята се нарича „перигей“, а най-далечната – „апогей“?
Какво се случва с другите планети?
Перихелий и афелий далеч не са запазена марка само за Земята. Всяка планета в Слънчевата система има своя собствена орбита с характерни „близки“ и „далечни“ точки от звездата ни. При Марс, например, тези разстояния се усещат много по-осезаемо, защото орбитата му е по-елиптична от земната. В сравнение с нея орбитата на Земята изглежда почти кръгла, което вероятно допринася за по-стабилния ни климат.
И все пак Марс също има четири сезона – но те продължават двойно по-дълго, тъй като му трябват около две земни години, за да обиколи Слънцето. Южното полукълбо на Червената планета се радва на по-топли и по-кратки пролет и лято, защото тогава Марс е по-близо до Слънцето (към края на марсианската пролет), докато зимата в южното полукълбо е значително по-продължителна, докато планетата се „отдалечава“ и се движи по-бавно в своята орбита.
Преходът от студена зима към по-топла пролет на Марс понякога може да бъде наистина драматичен, но това само подчертава невероятното многообразие на света извън Земята.
Разстоянието между Земята и Слънцето варира – по-близо сме през януари и по-далеч през юли, но това не предопределя дали ще се пържим на плажа или ще треперим от студ. Наклонът на оста на Земята е основният „режисьор“ на сезоните на нашата планета. Все пак да разбираме термини като афелий и перихелий ни помага да се възхищаваме на сложната хореография на небесните тела и на това как дори малките колебания в орбитите им могат да повлияят на климата. Нищо чудно, че шоуто, което Вселената ни поднася, е по-зрелищно от всичко, което ще видим по червения килим!
Източник: