България
Митрофанова: Практически няма отношения между България и Русия на официално ниво
В България има политици, които въпреки брюкселския курс на управляващото мнозинство са готови да работят с Русия. Това заяви руският посланик в България Елеонора Митрофанова в интервю за ТАСС.
„По-голямата част от българските политици и правителството следват курса на Брюксел и не са заинтересовани от възстановяване на отношенията с Русия, но има ПП „Възраждане“, българските социалисти, АБВ и други политически и обществени сдружения, които са проводници на здравия разум. Заедно с тях отбелязваме празниците от нашата съвместна история. Надяваме се, че заедно с тях ще отбележим подобаващо 80-годишнината от победата във Великата отечествена война, но тук е важна ситуацията на фронта и действията за по-нататъшно разрешаване на конфликта с Украйна. Във всеки случай ще отбележим 9-ти май тук. Непременно ще отидем в Пловдив, където традиционно се събираме на паметника „Альоша“, всичко това ще бъде много тържествено и добрата традиция ще продължи“, каза дипломатът.
Митрофанова съобщи, че въпреки юбилейната дата на двустранните отношения България и Русия са преживели наситената със събития 2024 г. без официални контакти.
„Изминаващата 2024 г. беше много наситена със събития. Едно от основните събития беше 145-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Русия. Ние не отбелязахме тази дата на официално ниво, но благодарение на обществени организации бяха подготвени и проведени две конференции в София и Москва с участието на учени, политици и общественици. Юбилеят даде възможност за анализ на извървения път и определяне на задачите за бъдещето, брошури с изказвания на участниците в него ще бъдат публикувани“, отбеляза Митрофанова.
Дипломатът отбеляза със задоволство, че български политици и бизнесмени са участвали в редица важни събития в Русия. „Тази година по традиция се проведоха големи икономически форуми в Санкт Петербург и Владивосток, както и много събития в различни руски градове се проведоха във връзка с председателството на страната ни на БРИКС. И ми е много приятно да отбележа участието на българския бизнес и български политици, което дава положителни импулси за бъдещо сътрудничество“, каза тя.
Митрофанова подчерта, че на официално ниво бизнес отношенията между България и Русия са замразени. „Директно ще го кажа: на официално ниво практически няма отношения между нашите страни. Няма контакти нито през правителството, нито през парламента, остава само някакво сътрудничество чрез правоохранителните органи, т.е. изразяващо се в екстрадиране. Това е всичко“, каза посланикът.
В същото време Митрофанова говори за „съдържателни контакти“ с отделни политици, неправителствени организации и граждани. „Имаме контакти с редица български политици. Разменяме мнения по актуални теми. Българските политици ходят на събития в Руската федерация, защото не искат да губят контакти с руските си колеги. Имаме най-прекрасни отношения с гражданите, с нашите сънародници, с неправителствени организации, които са работили и продължават да работят в областта на българо-съветските, а след това и на руско-българските отношения, в който и да е град, където отида, срещаме огромен брой хора, те просто идват при мен на улицата, изразяват своята солидарност с нас и ни пожелават успех“.
„В България, има около 50 паметника, посветени на Руско-турската война от 1877-1878 г.. Има и 180 паметника, посветени на освобождението на България от Червената армия заедно с Българското опълчение в края на Втората световна война. Трябва да се отбележи, че паметниците като цяло са добре поддържани, но, разбира се, никой не е застрахован от нападения. През октомври след бърза обществена реакция бързо бяха заличени следите от посегателството срещу паметник на съветските войници в софийския квартал „Лозенец“.
Посланикът говори със съжаление за съдбата на паметника на Съветската армия, който беше нарязан на парчета и свален от постамента под предлог „реставрация“. „Местните власти постъпиха доста хитро, казаха, че не събарят този паметник, а ще го реставрират, тъй като има ръжда, конструкцията е ръждясала и т.н. Но ние много добре разбираме, че това изобщо не беше необходимо.
Източник: