Свят
Безаналоговата ракета на Путин „Орешник“ се произвежда със западни компоненти
Ракетата „Орешник“, с която така се хвали кремълският диктатор Владимир Путин, е била произведена от руски компании с използване на напреднало западно производствено оборудване, заявяват експерти, пише faktor.bg.
Два водещи руски института за оръжейни технологии, посочени от украинското разузнаване като разработчици на ракетата „Орешник“, са публикували обяви за търсене на служители, запознати със системи за металообработка на немски и японски компании, се казва в анализ на Financial Times.
Медията отбелязва, че руската военна индустрия „в значителна степен“ зависи от чуждестранни технологии, върху които са наложени западни санкции – особено в областта на компютърното числово управление (CNC). Това се вижда, например, от обявите на Московския институт за топлотехника (МИТТ) и компанията „Созвездие“. Технологията CNC е „жизненоважна“ за производството на „Орешник“, тъй като позволява заводите да придават на материалите висока прецизност с помощта на компютри.
МИТТ е една от компаниите, замесени в разработката на „Орешник“, като е водещо учреждение за разработка на руски твърдогоривни балистични ракети. „В рекламните обяви, публикувани през 2024 г., компанията посочва, че „работим със системите FANUC, SIEMENS, HEIDENHAIN“. FANUC е японска компания, а другите две са немски. Всички те произвеждат системи за управление на високопрецизни CNC машини“, се казва в материала.
Същите компании фигурират в обяви на „Созвездие“, която се специализира, наред с други неща, в „автоматизирани системи за управление и комуникационни системи“ за военни нужди. „Титан-Барикади“ е третото отбранително предприятие, свързано с „Орешник“, което е използвало системи FANUC.
Изпълнителният директор на ЕСКУ Денис Гутик заявява: „Разработката на „Орешник“ показва колко силно руският военно-промишлен комплекс все още зависи от висококласно западно оборудване. Правителствата на западните страни трябва да настояват за прекратяване на доставките на тези технологии“. Въпреки че контролът върху износа е забавил доставките на тези технологии за Русия, анализът на руски документи позволява на Financial Times да предположи, че от началото на 2024 г. в Русия са пристигнали доставки на стойност поне 3 милиона долара, включващи компоненти на Heidenhain. Някои от купувачите на тези компоненти са „тясно свързани с военната индустрия“.
Една от доставките включва система с новия блок за управление Heidenhain TNC640, пуснат през 2023 г., който „задава високи стандарти в технологиите за управление“ и „позволява комбинирани операции за фрезоване, струговане и шлифоване“. Цената на машината е 345 000 долара, като тя е била изпратена през Китай до Балтийската индустриална компания – руско предприятие, което е под американски санкции и има опит в доставките на CNC оборудване за отбранителната индустрия, пише медията.
Източник: