България
Първан Симеонов: Обществото ни е застаряващо
Ние сме застаряващо общество и като такова обикновено сме много скептично, понякога твърде консервативно, понякога твърде снишено, твърде недоверчиво към властта общество. Отминалата 2024 г. ни даде доста доказателства в тази посока. Това каза пред БНР политологът Първан Симеонов, основател на социологическа агенция „Мяра“ и бивш изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл болкан“.
„Няма как при липса на млади хора едно общество да е особено щастливо. … Това е едно от основните обяснения защо в сравнителни изследвания ние, българите, винаги сме на едни от последните места по щастие. Другите обяснения са тежката демографска ситуация и много тежкото социално разслояване в България, социалните дистанции, които правят така, че в няколко града в страната да се живее прекрасно, в останалите места животът да замира. Няма как от замиращ живот да очакваме кой знае какъв ентусиазъм. … Резултатът от това е, че българинът трайно се отчуждава от властта. А това поражда постоянно тези рецидиви на популизъм, в които ние постоянно изстрелваме нагоре едни хора, които казват: „Аз сега на тази власт гледайте какво ще ѝ направя“. И след това оставаме още по-разочаровани, докато не намерим някой следващ такъв. Така живеем поне 20-ина години вече“.
България в момента е в процес на линеене, подчерта политологът и коментира:
„2024 г. като че ли засилва този процес на гниене и ме е страх това да не доведе до избухване на някакъв нов популист. … Един от основните проблеми на България е, че сред младите хора не може да се върне или да се създаде интересът към политиката и политическото. … В България се раждат до 50 хиляди деца годишно, половината от които са в риск от трайно социално изключване и чиста гетоизация“.
Симеонов посочи резултати от социологически изследвания през 2024 г., които показват, че „на емоционално ниво може да има някакви източни сантименти, но на рационално – няма никакво съмнение, че българският избор е Западът“.
Приемането на България в Шенген беше оценено като много добра перспектива от 50% от гражданите, припомни още той, но добави, че влизането в еврозоната е перспектива, която по-скоро тревожи голяма част от българите.
Източник: