Connect with us

Свят

Естония стартира военноморска операция за защита на подводен електрически кабел в Балтийско море

Published

on

Естония стартира военноморска операция, насочена към защита на подводния електрически кабел Estlink 1 в Балтийско море, след като се появиха заплахи за критичната инфраструктура в региона, предава News.bg.

Решението беше обявено от естонския външен министър Маргус Цахкна, който подчерта, че всяка опасност за подводната инфраструктура ще бъде последвана от съответна реакция.

Операцията бе предприета ден след инцидент, при който Финландия задържа кораб по подозрение, че е причинил прекъсване на Estlink 2, друг подводен електрически кабел, който свързва Финландия и Естония.

Рискове за подводната инфраструктура

Прекъсването на Estlink 2 и съпътстващите повреди в интернет връзките в региона предизвикаха сериозни опасения за сигурността на подводните комуникационни и енергийни линии. Финландия съобщи, че прекъсването на Estlink 2 е довело до сериозни затруднения и ще отнеме месеци, за да бъде извършен ремонт на 170-километровия интерконектор. Възможността за недостиг на електрическо захранване през зимата засилва напрежението в региона, като поставя под въпрос стабилността на енергийната система.

Повишена готовност в региона

Балтийските държави, включително Естония, Латвия и Литва, както и други съседни страни, са в повишена готовност за потенциални саботажни действия срещу критичната инфраструктура. След серия от инциденти през последната година, които включват прекъсвания на газопроводи, телекомуникационни връзки и енергийни кабели, властите в региона са нащрек за нови нападения. Въпреки че някои от тези инциденти могат да се дължат на технически неизправности или аварии, съществува сериозна загриженост, че такива действия може да имат за цел дестабилизация на региона.

Продължаващи разследвания на саботаж

В същото време, разследванията по различни инциденти в Балтийско море продължават. Полицията в Швеция води разследване на прекъсването на два телекомуникационни кабела миналия месец, като германският министър на отбраната Борис Писториус изрази опасения, че това може да е резултат от саботаж. Финландската полиция също продължава разследването на щетите, причинени на газопровода Balticconnector, който свързва Финландия и Естония, както и на няколко телекомуникационни кабела.

История на атаките срещу подводни инфраструктури

През 2022 г. газопроводите „Северен поток“, свързващи Русия и Германия, минаващи през Балтийско море, бяха разрушени при експлозии, които още не са напълно изяснени. Германия продължава разследването, като инцидентът се разглежда като част от по-широкото напрежение в региона, което включва нападения срещу ключови енергийни и комуникационни мрежи.

Тези поредици от инциденти показват нарастващата уязвимост на критичната подводна инфраструктура в Балтийско море и подчертават важността на бързата реакция и укрепването на защитата на тези жизненоважни връзки за региона.

Източник:

Read More

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com