Любопитно
Чудо в календара: Ханука започва на Коледа тази година
Ханука – осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започна на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес.
Защо Ханука започва толкова късно тази година?
Простият отговор е, че еврейският календар се основава на лунни цикли и не е в синхрон с Григорианския календар, който определя Коледа на 25 декември. Ханука винаги започва на 25-ия ден от еврейския месец Кислев – дата, която се намира между края на ноември и края на декември по григорианския календар.
За последен път Ханука е започвала на Коледа през 2005 г. Но терминът „Крисмука“ (комбинация от английските имена на празниците Christmas и Hanukkah) – обозначаващ припокриването на двата празника, е станал популярен преди това. Терминът придобива допълнителна популярност през 2003 г., когато героят Сет Коен в телевизионната драма „Кварталът на богатите“ (The O.C.) приема празника на сливането като почит към баща си евреин и майка си протестантка.
За някои равини пресичането на двата религиозни празника е благоприятен повод за партньорство между религиите, пише БТА.
„Това може да бъде дълбока възможност за учене, сътрудничество и единение“, казва равинът Джош Стантън, вицепрезидент на Еврейските федерации в Северна Америка.
Равинът Моше Хауер, изпълнителен вицепрезидент на Ортодоксалния съюз, признава, че много евреи може да изпитват безпокойство, навлизайки в Ханука тази година. Но той изрази увереност, че повечето от тях ще запазят ключовата традиция: запалването на свещи на свещници менора и излагането им на показ там, където се виждат през прозорците на домакинствата и на обществени места.
„Позицията на нашата общност, че менората трябва да бъде на прозорците ни, на място, където обществото я вижда“, каза Хауер. „Това е не толкова за нас, еврейската общност, колкото за света“, добави той и поясни: „Трябва да споделим тази светлина. Поставянето на менората на прозореца е нашият израз на стремежа да бъдем светлина сред народите.“
Източник: