България
Проф. Антоанета Христова: В момента Борисов няма полезен ход. Той е в период на тупкане на топката
Поведението на политиците след изборите следва строга логика, заложена в предизборната кампания. Логиката се определя от личните им интереси, особено тези на лидерите им. Разделям интересите на два типа – интереси, свързани със страховете на лидерите, отнася се за Борисов и ГЕРБ. Проблемът е свързан с разпределянето на регулаторите и с ролята на главния прокурор. Останалите политически партии имат частично същата мотивация, но по-големият процент е за правене на група, която би могла да направи правителство, което е политическо послание. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус“ на Радио “Фокус“ политическият психолог проф. Антоанета Христова.
Тя направи следният извод: „До края на годината няма да имаме правителство, ако не се направят супер компромиси и линията антипеевски не остане единствена за взимане на решения, както и изясняване проблемът с прокуратурата“.
“Вчера Борисов направи предложение за четворна коалиция, защото отвън имаше протести. Едно от исканията на протестиращите беше разграничаване от “ДПС – Ново начало“. Спокойните протести създаваха притеснение у политиците и затова Борисов имаше едно социално желателно поведение. В ръцете му остава процесът на преговаряне, който може да продължи неопределено дълго време. Нищо от нещата, които се говорят официално не е от значение. От значение е как успокояваме отделните политици. За едни това е главният прокурор, за други това е как да не си изгубят малкото избиратели, които се върнаха при нас. За трети, как да удовлетворят хората, които са стъпили на два стола, бидейки депутати и т.н. и т.н. Всички тези мотиви не служат за обединение на принципи и политики, а служат да успокояват отделните политически лидери. В момента Борисов няма полезен ход, като първа политическа сила. В момента той е в период на тупкане на топката, дълго време ще я тупка. За него полезният ход вероятно ще се случи след Нова година. От страна на ГЕРБ не очаквам бързи действия в рамките на ноември и декември. А януари – вече ще видим. И дали ще може да се направи формула извън ГЕРБ и ДПС, това е въпросът“, отбеляза проф. Антоанета Христова.
По думите ѝ поведението на Делян Пеевски доста ескалира в неприемливи социални форми. „Сложно е, не му е лесно на Пеевски, той си е биткаджия и да видим битката му с всички средства докъде ще го доведе“, подчерта проф. Антоанета Христова.
Тя направи своята прогноза за днешното заседание на Народното събрание: „Ако днес се избере председател на Народното събрание, парламентът започва да работи. Работата на парламента предполага попълването на определени квоти и избирането на определени съдии, с което балансите в различните места – Конституционен съд, ВАС и т.н. ще се променят. Това ще даде възможност за определени действия, които ще създадат напрежение в определени лидери. Не съм убедена, че лидерите на по-големите политически партии имат интерес от това по-бързо избиране на председател на парламента. Може и да не се избере“, заключи проф. Антоанета Христова.
Източник Факти.бг