Connect with us

Свят

Десетки хиляди протестираха срещу правителството в Сърбия

Published

on

Повече от седем седмици след фаталното срутване на навес на железопътна гара в Сърбия десетки хиляди хора отново протестираха в столицата Белград и поискаха виновните да бъдат наказани. По данни на полицията протестиращите са били 29 000, но организацията „Архив на митингите”, която се занимава с преброяване и оценка на демонстрации, съобщава, че в сръбската столица са се събрали 100 000 души.

Протестът беше насочен срещу президента Александър Вучич, министър-председателя Милош Вучевич и кмета на Нови Сад, където стана инцидентът. Митингът, организиран от студенти на площад „Славия“, обикновено оживено кръгово кръстовище, започна с 15 минути мълчание в памет на жертвите на инцидента. На транспарантите се четяха надписи като „Кръвта е по вашите ръце“ и „Детска революция”.

Митингът беше един от най-големите в тази вълна от протести, съобщават медиите. Сред тях имаше земеделски стопани, известни актьори и хора от други части на страната. По-малки митинги се проведоха и в други градове в Сърбия.

Президентът Вучич няма да се откаже

Демонстрирайки увереност сръбският президент откри в неделя участък от новопостроена магистрала в Централна Сърбия. Вучич заяви, че няма да отстъпи пред исканията на опозицията за преходно правителство и обвини опонентите си, че използват студентите, за да се опитат да завземат властта. „Ще ги победим отново“, каза Вучич. „Те не знаят какво да правят, освен да използват нечии деца.“

В очевиден опит да разсее водените от студентите протести, Вучич рекламира, според него, „изгодни“ заеми за младите хора за купуване на жилища, както и привличането на десетки хиляди лекари и други квалифицирани хора, които през последните години са напуснали балканската страна в търсене на по-добър живот на Запад.

В последните дни обаче още един скандал разтърси Сърбия – доклад на „Амнести интернешънъл” обвини властите в страната, че са инсталирали шпионски софтуер на мобилните устройства на журналисти, активисти и критици на властта, за да ги следят.

Критиците винят властите в небрежност и корупция

На 1 ноември се срути козирката на новоремонтираната централна железопътна гара в северния сръбски град Нови Сад. Загинаха 15 души, а десетки други бяха ранени. Ремонтът на гарата беше част от нова железопътна линия от Белград до Будапеща в Унгария, която се изграждаше от китайски компании.

След инцидента прокуратурата в Нови Сад започва разследване и разпорежда временни арести, но не назовава заподозрени. Критици на правителството на президента Вучич и експерти предполагат, че срутването на покрива се дължи на небрежност и корупция. След големите демонстрации в Нови Сад и Белград сръбските студенти предприеха действия. Те окупираха 50 факултета в четири от най-големите университети в страната. По-късно към тях се присъединиха и ученици от гимназиите, които окупираха училищата. Те продължават и досега.

Мина Киркова

Източник:

Read More

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com