България
И Кюстендил бил на прага на воден режим
Кюстендил се намира на прага на воден режим. Водохващанията на питейна вода, които захранват града, са на 70 години и се намират в аварийно състояние. Всички институции поставят проблема с довършването на язовир „Кюстендил“, но официално решение няма.
Това каза на пресконференция пред БТА областният управител Александър Пандурски, който отчете работата на администрацията през изминалата година.
По думите му в Кюстендил до момента не е имало ситуация на водна криза заради умелото пренасочване на водни количества от страна на ръководство на „Кюстендилска вода“ ЕООД, както и валежите от дъжд. Намаляването на населението и това, че вече не съществуват предприятията, които в миналото са ползвали много вода, способстват за решаването на проблемите с водоснабдяване към момента, поясни Пандурски.
Като най-голямо предизвикателство в работата на Областна администрация Кюстендил Пандурски посочи проблемите във водния сектор и консолидацията му. Той определи като успех стъпването на „Кюстендилска вода“ ЕООД – основният оператор към Асоциация по водоснабдяване и канализация (ВиК) на територията на община Дупница. По думите му на територията на общината вече услугата се предлага в задоволително състояние. Изпратена е покана за присъединяване към ВиК асоциацията и до Община Сапарева баня, но засега няма положителен отговор. Пандурски подчерта, че се готви нов закон в тази насока, чрез който ще се осъществи консолидацията и така ще се решат проблеми, които са били на дневен ред през годината, като Водохващане „Робовица“ и безводието в района на Кочериново, Бобошево и Рила.
Като второ предизвикателство Пандурски посочи проблемите в областта на събирането, съхраняването и оползотворяването на отпадъци.
„Ние сме единствената област все още, която няма регионално депо за събиране на отпадъци“, припомни Пандурски и посочи, че от Министерство на околната среда и водите е дадено категорично становище за започване на работа по изграждане. Пандурски изрази благодарност към кмета на Община Дупница Първан Дангов за започналото изплащане на задължения към Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) за закритите сметища в Дупница. По думите на областния управител това дава възможност за финансиране на регионалното депо.
Третото предизвикателство в работата на Областната администрация, по думите на Пандурски, е свързано с плавния енергиен преход. Той посочи, че част от загубилите работните си места заради закритите предприятия от минната индустрия са намерили препитание в други градове или в чужбина, но има хора, които са по-трудноподвижни, болни или социално слаби. По думите на областния управител тези хора през годините са работили здраво и сега имат нужда обществото да се грижи за тях. Пандурски отбеляза, че сме изправени пред новите предизвикателства, които дава Зеленият преход и не трябва да се допуска да се случи същото с младите хора и те да напуснат.
„Тук трябва да отбележим и помощта, която ни даде Европейският съюз чрез Програма за развитие на регионите и План за справедлив преход на Област Кюстендил, който дава възможност за адаптиране към новите условия и за създаване на един по-добър икономически и социален климат“, посочи Пандурски и допълни, че благодарение на областната администрация е създаден Подкомитет за справедлив преход, в който влизат представители на различни институции. Сред решенията на Подкомитета, той отбеляза решение за включване на работодателските организации в обучение на персонала и предложение за включване на общините като бенефициенти на индустриалните и логистични паркове. По думите му това са неща, които ще помогнат преходът да бъде по-добре адаптиран към проблемите на работодателите, работниците и обществото.
Областният управител каза още, че през следващата година се очаква финансиране за важни обекти, свързани с реките в областта. По думите му в района на моста над река Струма при село Мурсалево има опасност да пропадне пътят за селата Драгодан и Фролош. Предстои почистване на речни корита при село Ваксево и град Бобов дол, както и при село Усойка, където реката може да компрометира Автомагистрала „Струма“. От няколко години се очаква финансиране и за работа по коритата на реките Банщица и Бистрица в района на Кюстендил. По думите на Пандурски през следващата година ще се търси вариант за финансиране от издръжката на Областната администрация.
Пандурски изрази благодарност към работата на пожарникарите и горските работници при потушаването на горските пожари на територията на областта.
Областният управител припомни, че през тази година се навършиха 25 години от съществуването на институцията Областен управител.
Източник: