Бизнес
Конфискацията на руски активи ще повлияе на еврото
Редица европейски държави се опасяват, че ако бъде приложена конфискацията на замразените активи на Централната банка на Руската федерация може да наруши международното право и да засегне еврото като резервна валута, съобщи аг. Bloomberg.
Европейските страни, включително Германия, Белгия и Люксембург, са загрижени, че конфискацията може да наруши държавния суверенитет, както и да засегне еврото като резервна валута и финансовата стабилност на еврозоната.
Както каза европейският комисар по икономическите въпроси Валдис Домбровскис в интервю за агенцията, всяка опция за конфискация на активи трябва да бъде „правно издържана“, за да може след това да издържи на потенциално съдебно разследване. „Вече направихме важна стъпка, когато обездвижихме тези активи, и тогава имаше въпрос за финансовата стабилност или последствията за еврото“, каза той.
По-рано Bloomberg съобщи, че Европейският съюз оценява правните и финансови последици, които биха могли да произтекат от конфискацията на замразени активи на Руската централна банка за използване в полза на Украйна. Според агенцията дипломатическата служба на ЕС и редица държави-членки обмислят различни варианти, включително необходимостта от съдебни решения като правно основание за изземване на активи или възможността да се задоволят само с изчисляване на щетите.
През октомври лидерите на Групата на седемте (G7) приеха съвместно изявление, в което обявиха, че са постигнали споразумение относно подробностите за заем от 50 млрд. USD. Беше подчертано, че заемите „ще се обслужва от бъдещи приходи от замразени суверенни активи на Русия в рамките на правните системи на страните от G7 и международното право.“ В същото време Съединените щати обещаха да отпуснат 20 млрд. USD на Украйна, а останалите 30 млрд. USD ще бъдат отпуснати чрез съвместните усилия на G7 и ЕС.
Източник: