Connect with us

България

Светлин Тачев пред ФАКТИ: За Борисов най-важни са „Демократична България“

Published

on

ГЕРБ-СДС инициира разговори за кабинет, а Бо-рисов каза, че е оптимист. В преговорите обаче участват половината от коалицията ПП-ДБ – само „Демократична България“. Партията на Борисов се видя и с БСП, а ИТН са в изчакване. Вървим ли към съставянето на кабинет… Пред ФАКТИ говори политологът Светлин Тачев.

– Г-н Тачев, 11 опита бяха нужни, за да се избере председател на парламента. Колко опита да чакаме, за да се направи кабинет…
Ситуацията сега е малко по-различна, защото избирането на председател на Народното събрание беше обвързано с това да се зачетат интересите на голяма част от политическите формации в Народното събрание. Постът председател на парламента стана залог за две неща – да се обнови „домовата книга“ на Румен Радев и кой как се позиционира при гласуването. При този избор се случи така, че в даден момент партиите заложиха на това с кого няма да гласуват при избирането на фигурата, а не толкова коя и каква е фигурата. Този процес беше отпушен и в момента започна вторият етап – опити за преговори, за да се формира мнозинство и да се направи кабинет. Подчертавам, че това е само началото на преговорния процес. Дали ще се постигне споразумение за правителство, това зависи от съвсем други фактори. ГЕРБ стартира процедурата като първа политическа сила и направи най-важното от гледна точка на Борисов – да привлекат „Демократична България“ в този процес.

– И тук просто да конкретизираме малко въпроса. „Демократична България“ води разговори с ГЕРБ, а „Продължаваме промяната“ – не. До какво ще доведе това…
– Всъщност, това е основното за ГЕРБ. За Борисов е важно коалицията ПП-ДБ да е част от едно управленско мнозинство, защото те са легитимиращ фактор за него. По-точно за Борисов най-важни са „Демократична България“.

– Заедно или поотделно, когато говорим за коалицията ПП-ДБ…
– Виждаме, че на този етап поотделно, защото „Демократична България“ участват в разговорите, а „Продължаваме промяната“ – не. Важното е как ще се развият отношенията вътре в ПП-ДБ. От една страна за „Демократична България“ е добре, че участва в този процес на разговори. Въпросът е дали ДБ биха участвали в кабинет, но без „Продължаваме промяната“… В един момент това може да се отрази негативно на „Демократична България“, тъй като „Продължаваме промяната“ могат да се представят в ролята си на твърда опозиция. Това би било в техен интерес. Още повече, че в момента имаме и поисканите имунитети на Кирил Петков, а след това и на Лена Бориславова. Така те ще се определят като борците срещу статуквото, срещу Бойко Борисов и Делян Пеевски. Затова ситуацията е сложна. Има и друг прочит. При едно добро споразумение между ГЕРБ и „Демократична България“, тогава „Продължаваме промяната“ може да изпадне в ситуация, в която просто да упорства и да се възприеме, че действа деструктивно. Така представена тяхната позиция пред обществеността, може да им донесе щети. Това е единият фактор дали изобщо ще може да се направи правителство. Така че за Борисов е важно „Демократична България“ да участва. Без БСП и ИТН трудно може да се случи кабинет, но те са по-скоро спомагателни елементи. Другият е как ще се разберат всички после помежду си, защото засега разговорите са поотделно. Най-важният елемент за възможно управление с цялата коалиция ПП-ДБ е дали Борисов е склонен да подпише декларацията за „санитарния кордон“ и да се спре избирането на главния прокурор. В това е разковничето. Ако Борисов е готов на подобна отстъпка, има голяма вероятност ПП също да се включат в разговорите – защо не и в евентуалното бъдещо правителство. Разговорите започнаха. Така че ще видим какво ще излезе. Трябва да кажем и това, че разговори, каквито наблюдаваме в момента, имат по-скоро парламентьорски характер между политическите сили. Те са инструмент за представяне на вижданията си, да си вдигнат залозите, да се изтъргуват по-добре, защото е ясно, че всеки ще се опита да извлече максимума от ситуацията. А може и нищо да не се получи накрая.

– В момента прокуратурата иска имунитети само на хора, свързани с „Продължаваме промяната“. Как ви звучи това…
– „Продължаваме промяната“ може да извлече дивиденти от ситуацията, като се обяви за неп-римиримата опозиция и така да получи възстановяване на част от електоралните щети, които понесе от „сглобката“. Ако ДБ се съгласи на правителство с ГЕРБ, но без ПП и без подписване на декларацията, това може пък да доведе до преливане на гласове към „Продължаваме промяната“. Получава се така, защото едната част от ПП-ДБ са малко по-позитивно настроени към ГЕРБ-СДС, а другата не са и остават непримирими. Тук Борисов, предполагам, че просто ще изчака, за да види кой как ще реагира, за да може и той да действа. От него зависи дали ще привлече част от коалицията, или цялата коалиция ПП-ДБ.

– Националният съвет на БСП прие да води преговори с ГЕРБ. Каква позиция е това и каква е промянана при социалистите?
– Тук вече говорим за генерална промяна. БСП и ГЕРБ-СДС бяха основни политически противници през отминалото десетилетие. В същото време БСП премина в период на исторически залез, в който вече не е основна опозиция. Тоест, те вървят към това да се търси премахване на тази бариера от непримиримост спрямо ГЕРБ, защото ситуацията сега е съвсем различна спрямо предходното десетилетие. Участието на БСП в евентуално правителство е по-приемливо за тях от нови избори. Колкото и социалистите да казват, че са обединени, щетите за левицата са нанесени и трудно биха възстановили силите си. Така че за тях по-добрият вариант е да се търси възможност за участие в някаква форма на управление, през което да се покаже и подчертае, че БСП вече не е само опозиция, а е партия, която може и да е конструктивна – особено в политическа криза. И по този начин да спаси донякъде имиджа си, ако това управление бъде и успешно.

– „Демокрация, права и свободи“… С техните гласове доц. Наталия Киселова стана председател на парламента. Те ли са по-доброто ДПС в момента…
– Няма по-добро ДПС. А и какво означава по-добра партия по принцип. В случая говорим за битка за наследството на ДПС. Автентичното ДПС вече не съществува. Сега виждаме битката между две крила за наследството на тази партия. От едната страна е Ахмед Доган, който създаде Делян Пеевски, а другото крило ДПС-Ново начало е олицетворението на самия Делян Пеевски. Тази битка между двете крила мина през няколко етапа и най-вероятно ще продължи в различни форми, но вероятно накрая всичко ще бъде решено юридически в съда.

Източник:

Read More

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com