Свят
Вучич: Трябва да разговарям с Путин
Сръбският президент Александър Вучич заяви днес, че ще трябва да разговаря с руския президент Владимир Путин относно санкциите на САЩ срещу сръбската петролна компания НИС (Петролна индустрия на Сърбия), ако бъдат въведени, и относно газовото споразумение между Сърбия и Русия, предаде ТАНЮГ. Той поиска от сръбското правителство да създаде екип, който ще отговаря за решаването на ситуацията, в случай че САЩ въведат санкции срещу НИС, предаде БТА.
„Ще видим дали ще разговарям по телефона с него (Путин) или по някакъв друг начин, но във всеки случай трябва да разговарям с него“, подчерта Вучич на заседание на сръбското правителство днес.
Сърбия почти изцяло зависи от руския газ, който получава по тръбопроводи от съседни държави. След това газът се разпределя от компанията НИС, чийто мажоритарен собственик е руският държавен петролен монополист „Газпром нефт“.
Вучич посочи, че се надява начело на екипа за решаване на ситуацията с американските санкции да види премиера Милош Вучевич, както и неправителствени представители – „хора, които са в състояние да преговарят от една страна с руснаците, а от друга страна с американците“.
„Направете по-голям екип и да се подготвим за нещо, което ще бъде от изключително голямо значение за нас и ще бъде огромно предизвикателство и за правителството, и за страната. Не можем да си позволим да останем без петрол или да използваме резервите си от петрол и да нямаме сигурност“, подчерта сръбският президент.
Според данни от Централния депозитар „Газпром нефт“ и „Газпром“ притежават 56,15 процента от собствеността в НИС, а 29,87 процента са собственост на Сърбия. „Газпром нефт“ беше включен в черния списък на Европейския съюз и САЩ през 2014 г. след анексирането на украинския полуостров Крим от Русия. От началото на руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. Белград отказва да се присъедини към западните санкции срещу Москва и продължава да поддържа връзки с официални лица в Кремъл.
Сръбският президент посочи още днес, че страната трябва да се подготви за разговори с Русия и „да се опитаме да постигнем ново тригодишно споразумение, като имаме предвид, че използваме все повече газ и заради газовите електроцентрали в бъдеще, и заради възможността за доставките през българския интерконектор, заради доставките на газ от Азербайджан през България, както и заради евентуалното изграждане на газова електроцентрала в град Ниш“.
Източник: