Свят
Защо Гърция има толкова много пари
Докато в другите страни от ЕС икономиката е в застой, Гърция има проблем от съвсем друг характер: в бюджета за 2025-а година има двойно повече пари от предвиденото. Респективно нивата на разходите трябва да бъдат съобразени с това. При приемането на бюджета гръцкият премиер Кириакос Мицотакис изтъкна, че сега е важно икономическият успех да се усети по-силно от хората, пише ДПА.
Финансовият министър Костис Хацидакис очакваше бюджетен излишък от 6,1 милиарда долара, а милиардите отгоре се оказаха 13,5. Това се дължи най-вече на провеждания от Хацидакис курс на икономии, казват финансовите експерти. Но има и други причини за златния дъжд, излял се над Гърция: отражение дава сериозната борба с укриването на данъци. Дигитализацията на финансовите власти позволи да се намалят измамите с ДДС чрез работа на черно. Към това се добавят приходите от приватизацията, извършвана от консервативното правителство. По тази линия през 2024-а година трябва да постъпят 5,8 милиарда евро, като само концесията на градския аутобан на Атина носи 3,3 милиарда.
Приходите не са само от туризъм
Роля играе и конюнктурата, която в Гърция се развива по-различно, отколкото в много други страни от ЕС. Докато средно за Общността растежът е 0,9 процента, Европейската комисия очаква за Гърция 2,3 процента растеж през 2025-а след 2,1 на сто през тази година.
Това се дължи не само на процъфтяващия туризъм. В много по-голяма степен правителството успя да си възвърне доверието на пазарите. Международните рейтингови агенции отново смятат, че в страната си заслужава да се инвестира. ДПА информира, че там в последните години са се установили Microsoft, Google, Pfizer, както и редица германски фирми.
Заплати и пенсии още са ниски
Въпреки доброто развитие Мицотакис предупреждава, че е рано за успокоение – заради относителната бедност на гърците, чиито заплати и пенсии бяха силно намалени по време на финансовата криза от 2010-а до 2018-а година. Икономическият подем стига много бавно до хората, макар правителството постоянно да увеличава с малко пенсиите и минималното заплащане. За следващата година е предвидено увеличение на пенсиите с 2,4 процента.
А безработицата трябва през следващата година да падне под 10 процента – след като бе стигнала рекордните 40 по време на кризата. Гърция се справя отлично и с изплащането на задълженията си – заемите към международните кредитори се обслужват, а кризисната сума, дадена от МВФ, бе върната предсрочно. Квотата на държавните задължения трябва да намалее през 2025-а до 147 процента – при положение, че само преди две години бяха 164.
Източник: