Свят
Олаф Шолц на прага на вот на доверие: Пътят към предсрочни избори
Канцлерът на Германия Олаф Шолц днес е изправен пред вот на доверие в германския парламент, който според очакванията ще загуби. Това ще отвори пътя към провеждането на предсрочни избори през февруари, предава БТА.
Ръководеното от Шолц трипартийно коалиционно правителство се разпадна на 6 ноември, когато канцлерът уволни финансовия си министър след продължителни спорове относно мерките за стимулиране на германската икономика. След уволнението министърската политическа сила напусна коалицията.
Необходимост от вот на доверие и избори
Германската конституция не позволява на долната камара на парламента да се саморазпуска, така че е необходим вот на доверие, за да се пристъпи към предсрочни избори. След раздялата на правителствената коалиция, лидерите на основните партии в Германия постигнаха единодушие, че изборите трябва да се проведат на 23 февруари – седем месеца по-рано от първоначално планираното.
Как ще се гласува
Социалдемократите на Шолц имат 207 места в Бундестага и се очаква да подкрепят канцлера на вота. Коалиционните им партньори, Зелените, имат 117 депутати и вероятно ще се въздържат. Това предполага, че Шолц вероятно няма да събере мнозинство от 367 гласа в 733-местната камара, което му е необходимо, за да премине успешно вотa на доверие.
Какво следва при загуба на вота
Ако Шолц загуби вота на доверие, президентът Франк-Валтер Щайнмайер ще трябва да вземе решение дали да разпусне Бундестага. Щайнмайер има 21 дни, за да обяви решението си. В случай на разпускане на парламента, трябва да се проведат избори в рамките на 60 дни.
Икономическата ситуация и политическите предизвикателства
В речта си при искането на вота на доверие в сряда, Олаф Шолц подчерта, че избирателите трябва да решат как страната ще отговори на основните въпроси. Тези въпроси включват инвестиции в бъдещето на Германия, запазване на работните места, модернизация на промишлеността и осигуряване на стабилност на пенсиите.
В допълнение, Шолц подчерта нуждата от търсене на „справедлив мир в Украйна, без Германия да бъде въвлечена във войната“. Той припомни, че страната е най-големият военен доставчик за Украйна в Европа, но отказа да изпрати ракети „Таурус“ заради опасения от ескалация на конфликта.
Преглед на политическата ситуация и опозицията
Проучванията на общественото мнение показват, че партията на Шолц е изправена срещу голяма конкуренция от основния опозиционен блок ХДС/ХСС на Фридрих Мерц. Сред вариантите за канцлер е и вицеканцлерът Роберт Хабек от Зелените. Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ също показва силно представяне в социологическите проучвания, но нито една друга партия не е склонна да работи с тях поради техните радикални позиции. партията издигна Алис Вайдел като кандидат за канцлер, но няма шанс да получи поста.
Източник: