Свят
Джихадисти убиха 39 цивилни в Нигер
Предполагаеми джихадисти са убили 39 цивилни, включително жени и деца, при две отделни нападения в разкъсваните от конфликти погранични райони на Западен Нигер през последните дни, съобщи министерството на отбраната, цитирано от Ройтерс и БТА.
Нападателите са атакували населените места Кокору и Либири, според същия източник, който не уточнява подробности за датата на кръвопролитието.
Нигер и съседните му държави в района на Сахел в Западна Африка – Мали и Буркина Фасо, са на предната линия в битката за справяне с бунтовническата заплаха, която непрекъснато нараства от 2012 г. насам. Тогава свързани с Ал Кайда бойци за първи път завзеха части от Мали, припомня Ройтерс.
Западноафриканският регионален блок ЕКОВАС одобри вчера създаването на специален съд за престъпления, извършени в Гамбия по време на военната диктатура, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Знаковото решение беше обявено на срещата на върха на държавните глави от региона в нигерийската столица Абуджа.
Съдът ще се занимава с предполагаемите престъпления, извършени по времето на военния диктатор Яхия Джамех, чието управление от 1996 до 2017 г. беше белязано от произволни задържания, сексуални посегателства и извънсъдебни убийства. Той загуби президентските избори през 2016 г. и година по-късно отиде в изгнание в Екваториална Гвинея, след като първоначално отказа да се оттегли.
Призивите за справедливост за жертвите на диктатурата се засилват от години в Гамбия – страна, заобиколена от Сенегал с изключение на малка част от атлантическото крайбрежие. През 2021 г. комисията за установяване на истината в страната приключи изслушванията си с категорични препоръки, като призова правителството да съди извършителите.
През май бившият министър на вътрешните работи на Джамех беше осъден на 20 години затвор от швейцарски съд за престъпление срещу човечеството. През ноември германски съд осъди гамбиеца Бай Лоу, за убийство и престъпления срещу човечеството за участие в убийството на критици на правителството в Гамбия. Мъжът е бил шофьор на военно подразделение, изпратено срещу противниците на Джамех.
Министерството на правосъдието на Гамбия определи този ход като историческо събитие, което „бележи значителна стъпка напред за Гамбия, региона и международната общност“.
Освен това ЕКОВАС одобри вчера график за оттеглянето на три държави, в които бяха извършени преврат, след провала на близо едногодишен процес на посредничество за предотвратяване на безпрецедентно разпадане на групировката.
Западноафриканският регионален блок заяви, че предстоящото напускане на три държави членки, ръководени от военни хунти, е обезкуражаващо.
За първи път през почти 50-годишното съществуване на 15-членния блок военните хунти на Нигер, Мали и Буркина Фасо обявиха през януари, че са решили да напуснат ЕКОВАС, обвинявайки го в „нехуманни и безотговорни“ санкции, свързани с превратите в тях, и в това, че не им е помогнал да разрешат кризите във вътрешната си сигурност.
Трите държави, засегнати от преврат, като цяло отхвърлиха усилията на ЕКОВАС да предотврати оттеглянето им. Те започнаха да обмислят как да издават документи за пътуване отделно от блока и създават свой собствен съюз.
Очаква се едногодишният процес на тяхното оттегляне да приключи през януари.
Източник: