България
3000 всеки ден нарушават забраната за стари коли в центъра на София
Над 3000 нарушители дневно отчитат камерите на общината след забраната за влизане на стари и неекологични автомобили в центъра на София. Мярката е в сила от 1 декември и важи за 1-ва и 2-ра екокатегория. Вече започна и изпращането на фишове по пощата, като глобата е 50лв. За В центъра на столицата вече се усеща отлива на автомобили. От 1 януари 2025 се забранява и отоплението на твърдо гориво в 9 столични района.
И този петък датчиците за измерване на качеството на въздуха в София показваха 2-3 пъти превишения над нормата. Появиха се и предупреждения, че въздухът е опасен. В опит да овладеят проблема, от общината прилагат пакет от мерки. Сред тях е и въвеждането на зони с ниски емисии. В столицата тя обхваща идеалният център, а забраната ще важи до края на февруари.
„Не е такава лудница вече вътре в центъра и всеки се разхожда, все пак“, разказва гражданин.
„Така трябва да бъде. Въздухът трябва да е много чист и да не се замърсява и е много важно техническите прегледи да се правят както трябва и да се проверяват емисиите добре“, обясни друг жител на града.
Нискоемисионните зони намаляват концентрацията на трите основни замърсители на въздуха – фини прахови частици, азотен диоксид и озон.
„Екокатегорията е онова, което получава всеки автомобил, когато мине ГТП и това е въз основа на газовете, които отделя, тоест за нас е важно да се знае каква е самата екокатегория“, обясни заместник-кметът на направление „Зелена система, екология и земеползване“ Надежда Бобчева.
Можете да проверите каква е категорията на автомобила ви на WWW.RTA.GOVERNMETN.BG/CHEK . Важно е да се знае, че граничните булеварди не са част от зоната и преминаването по тях е позволено.
Забраната не важи, за хората които живеят в центъра и имат винетка за синя или зелена зона.
От общината очакват нарушителите да паднат под 3000, след като получат първите си глоби по пощата. Нискоемисионният малък ринг ще стане по -голям през 2028 година, когато територията му ще се увеличи, а към забраната ще се прибави и екокатегория 3. Целта е хората сами да се откажат от старите си замърсяващи автомобили. И от старите печки на дърва и въглища. От 1 януари влиза в сила нова забрана – за битовото отопление в 9 столични района.
„Всеки един, който е засегнат, нашата молба е да се регистрира на сайта на общината или да ни се обади, за да заменим неговите уреди – напълно безплатно е“, добави Надежда Бобчева.
Предвижда се забраната за отопление на твърдо гориво да обхване цялата столична община през 2029 година.
Източник: