Любопитно
Британски учени: Любовта към бирата започва от утробата
Любовта към бирата се развива преди раждането и е свързана с тестостерона, твърдят експерти, цитирани от The Sun.
Те смятат, че наличието на повече от мъжкия полов хормон в утробата е ключов фактор.
Признак, че нивата на тестостерон са били високи още в зародиша, може да се види при възрастни, чийто безименен пръст е значително по-дълъг от показалеца.
И проучване установява, че тези хора са пили повече десетилетия по-късно.
Професор Джон Манинг, чиито предишни изследвания показват, че съотношението на пръстите е свързано с физическа годност, плодовитост и агресия, попита 258 души за техните навици за пиене и записа дължината на пръстите.
Експертът от университета в Суонси заключи: “Възможно е разликите в употребата да са заложени в утробата.”
Връзката, описана и анализирана в American Journal of Human Biology, е най-силна при мъжете с дълги безименни пръсти на дясната ръка, които като цяло пият повече.
Проф. Манинг предполага, че по-високият тестостерон и по-мъжествената биология повишават толерантността към алкохола и от своя страна благоприятстват навиците за пиене.
“Ензимите в мъжките стомаси могат да намалят абсорбцията на алкохол с 30 процента, докато женските абсорбират повече в кръвта“, казва той.
“Срещу същия брой питиета жените по-лесно се опияняват.”
Половината от възрастните британци пият алкохол поне веднъж седмично.
Препиванията намаляват, но един на всеки петима надвишава препоръчителната граница от 14 питиета на седмица или количество от 6 пинти /1 британска пинта е равна на 0,56 литра/ .
Източник: