Свят
ЕС налага санкции на лица и организации заради руска дезинформация и други хибридна дейноста
Европейският съюз предлага да санкционира повече от дузина лица и три организации като част от първия набор от мерки на блока, насочен към Русия за нейните операции по дезинформация и други хибридни дейности, предаде БНР.
Предложените мерки биха засегнали няколко руски офицери и групи от разузнаването, както и правителствени служители и медийни предприемачи, според проект, видян от агенция Блумбърг.
Ограниченията са част от нов режим на санкции, одобрен по-рано тази година, който се фокусира върху операции за дезинформация и други спонсорирани от Русия дестабилизиращи дейности в световен мащаб.
Единният блок също така предлага допълнителни санкции на Беларус, включително на около две дузини лица, обвинени в нарушения на правата на човека или облагодетелствани материално от отношенията си с правителството на президента Александър Лукашенко, съобщава още агенцията.
Външните министри на ЕС имат за цел да одобрят пакетите, когато се срещнат в понеделник в Брюксел – преди изборите, насрочени за следващия месец в Беларус.
Предложенията идват, след като снощи ЕС се споразумя за 15-ия пакет от санкции срещу Русия заради нейното пълномащабно нахлуване в Украйна. Тези мерки включват ограничения върху повече от 45 петролни танкера, участващи в тайно превозване на руски суров петрол, и няколко китайски организации, обвинени, че помагат на Москва да разработва атакуващи дронове.
Унгарското европейско президентство посочи снощи в социалната платформа „X“, че санкциите ще бъдат насочени срещу плавателни съдове от трети страни, подкрепящи войната на Русия в Украйна, като в същото време ще бъдат добавени още физически и юридически лица към списъка със санкции, съобщава Ройтерс.
Санкциите няма да бъдат приети, докато външните министри от ЕС не одобрят пакета в понеделник.
Дипломати казаха пред Ройтерс, че пакетът включва и удължаване с шест месеца за Чешката република да внася руски петролни продукти, идващи главно през Словакия.
„Приветствам приемането на нашия 15-ти пакет от санкции, насочени по-специално към флота в сянка на Русия“, написа в „Х“ председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Пакетът от санкции вероятно ще бъде официално приет на среща на външните министри на ЕС в понеделник (16-и декември) и ще бъде насочен срещу близо 30 юридически лица, над 50 физически лица и 45 танкера.
В момента има 2200 лица и организации в списъка със санкции, който забранява пътуването и замразява активите им в рамките на 27-членния блок, напомня Ройтерс.
Белгийското министерство на отбраната подозира, че Русия може да стои зад дискретни операции за проверка на сигурността на военните му обекти, предаде белгийската новинарска агенция Белга, цитирана от БТА.
В писмен парламентарен отговор министърката на отбраната Людивин Дедондер прави преглед на инцидентите през последните години в близост армейско поделение за обезвреждане на взривни вещества в Източна Фландрия.
Доскоро подозрителните дейности в близост до оградата, като например заснемане или разузнаване, са били сравнително малко. През 2020 г. са регистрирани пет инцидента, през 2021 г. – девет, а през 2022 г. – седем. Броят им обаче рязко нараства, достигайки 20 регистрирани инцидента през 2023 г. и 26 през 2024 г., като последните три месеца на годината все още не са отчетени.
Освен това рязко се увеличиха повредите на оградите около поделението – 19 случая през 2023 г. и 15 досега през 2024 г., в сравнение със спорадичните случаи през предходните години. През първите девет месеца на 2024 г. в обекта са проникнали единадесет лица, което е два до три пъти повече в сравнение с предходните години.
Според белгийското министерство на отбраната основната цел на тези прониквания не е да се унищожи или открадне, а да „се тества“ съоръжението. Предполага се, че Русия организира тези тестове, като използва случайни лица в Белгия. Сред лицата, които са влезли в обекта, са лица, търсещи убежище, настанени в бившите военни казарми, които сега са приемни центрове.
Източник: