Свят
Лидерът на „Хаят Тахрир аш Шам“ призова за улични тържества в чест на свалянето на Асад
Абу Мохамед ал Джаулани, лидерът на въоръжената коалиция „Хаят Тахрир аш Шам“, който играе водеща роля в сирийската опозиция, отправи призив към сирийците да излязат по улиците и да отпразнуват „победата на революцията“.
Във видеообръщение в платформата Телеграм, той поздрави народа за успеха, който според него сложи край на дългогодишния режим на Башар Асад, предава БТА.
Ключови събития за свалянето на режима
След 11-дневна офанзива, бунтовниците успяха да свалят режима на Асад и да принудят сирийския президент да избяга в Русия, което сложи край на семейното му управление. Във вторник новото временно правителство назначи премиер, който обеща да изгради „правова държава“, създавайки нови социални и политически предизвикателства за страната.
Новите власти и социалните предизвикателства
Под новото управление, сирийското общество, което е мултиетническо и мултирелигиозно, се изправя пред сериозни социални и политически трудности. Въпреки това, новите лидери се опитват да вдъхнат доверие и да стабилизират страната. В същото време международната общност започва да се активира, за да намери решение на кризата.
Протести и нови символи на революцията
В Дамаск, хиляди сирийци се събраха около Омаядската джамия, като част от първите масови митинги след свалянето на Асад. Тези протести, на които се размахват знамена с три звезди, символ на революцията, привлякоха вниманието на медиите и международната общност.
В магазините в столицата също могат да се намерят подобни знамена.
Обсъждане на ситуацията в Сирия на международно ниво
Ръководителите на страните от Г-7 обявиха видеоконференция за обсъждане на текущата ситуация в Сирия. От друга страна, САЩ и Турция изразиха мнение, че е необходимо да се продължи борбата срещу терористичните организации като „Ислямска държава“ и да се избегнат нови конфликти в региона.
Неяснота за бъдещето на „Хаят Тахрир аш Шам“
„Хаят Тахрир аш Шам“, която твърди, че се е отказала от джихадизма, все още е определяна като терористична организация от западни държави, включително от САЩ.
Американският държавен секретар Антъни Блинкън и турският му колега Хакан Фидан подчертаха значението на продължаващата борба срещу „Ислямска държава“, докато регионът остава под натиск от различни вътрешни и външни сили.
Източник: