Свят
Проф. Стоян Денчев: Науката в подкрепа на религиозната и етническа толерантност (СНИМКИ)
В мегаполисът Истанбул Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) осъществи научни мероприятия и визити на културни институции.
Преподаватели, учени и докторанти от УниБИТ проведоха Кръгла маса на тема „Ролята на църковната дипломация в защита на правата на човека“. Домакин на научния форум с международно участие беше Домът на Българската екзархия в Истанбул, като част от ръководството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в гр. Истанбул г-н Димитър Йотев и г-н Христо Капано взеха активно участие в последвалите дискусии. Същите удостоиха Университета по библиотекознание и информационни технологии със Специален плакет на Екзархията за изключителната роля на Университета за съхраняването и социализацията на българското културно-историческо наследство на територията на Република Турция.
Кръглата маса се проведе като заключително събитие, на което бяха представени резултатите от проект за частично финансиране на научни или творчески форуми по Наредбата на МОН на тема: „Съвременните международни общувания и защита на правата на човека“, Договор ПЧФНП-2024-07.
Събитието, в което участие взеха Генералният консул на Република България в Истанбул г-н Васил Вълчев, г-н Методи Туйков – консул, учени, преподаватели, докторанти и представители на местната общност, беше официално открито с изслушване на националните химни на Република Турция и Република България.
Г-н Васил Вълчев приветства участниците в кръглата маса, подчертавайки актуалността и значимостта на темата, на която беше посветен форумът – църковната дипломация и правата на човека.
Доц. д-р Пламен Теодосиев, ръководител на научния проект, представи основна информация относно целите и постигнатите резултати, като акцентира върху вече успешно организираните до момента „Студентска школа по дипломация“ за студентите на УниБИТ, обучаващи се в професионално направление „Национална сигурност“, както и Кръгла маса на тема „Ролята на ООН в съвременните международни общувания“, проведена на 24 октомври по повод деня на ООН.
Пленарни доклади по темата на Кръглата маса изнесоха проф. Денчев, Председател на Съвета на настоятелите на УниБИТ, почетен професор вицеадмирал Емил Люцканов и г-н Венцислав Събев, директор в Обсерваторията за международни отношения към Женевския университет.
Доц. д-р Стелиана Йорданова и асистент Стоян Боянов запознаха аудиторията с възгледите и отношението на обучаваните студенти от УниБИТ по въпросите на дипломацията и правата на човека, като в последвалата дискусия активно участие взеха д-р Руска Манолова и докторант Виктория Спасова.
Поздравления към организаторите и участниците в кръглата маса бяха отправени от министъра на образованието и науката на Република България проф. Галин Цоков, Негово Преосвещенство Тивериополски Епископ Тихон, Н. Пр. Посланик д-р Дейвид Фернандес, постоянен наблюдател на Университета на ООН за мир в Женева, Швейцария и Световния съвет на църквите. Бяха изчетени и поздравителни адреси, получени от кметовете на общините Кюстендил, Елхово, Малко Търново и Тополовград.
Делегацията от УниБИТ, заедно с представители на местната българска общност и чуждестранните участници в Кръглата маса посетиха и се запознаха с обекти на българското културно-историческо наследство в Истанбул. Сериозен интерес за всички гости предизвика Желязната църква „Св. Стефан“ с нейната крипта, както и внушителния със своите културно-исторически измерения български Метох, стопанисвани от Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул.
Източник: