Свят
Ядрено напрежение: Иран ускорява производството на обогатен уран
Иран е приел засилен мониторинг от страна на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) върху дейностите в подземния си обект за обогатяване на уран във Фордоу, съобщи „Ройтерс“, позовавайки се на доклад на Агенцията, цитирано от News.bg.
Това решение идва, след като миналата седмица МААЕ обяви, че Иран е увеличил скоростта на обогатяване на уран до 60% чистота във Фордоу, ниво, което е само на стъпка от необходимото за ядрено оръжие. Западните държави определиха този ход като сериозна ескалация в спора за ядрената програма на Техеран.
Засилен контрол и повече предпазни мерки
Според доклада на МААЕ, Иран е приел искането за увеличаване на честотата и интензивността на предпазните мерки във Фордоу. Това ще улесни Агенцията в прилагането на засилен мониторинг на дейностите по обогатяване.
МААЕ подчертава, че към момента Иран произвежда повече от 34 кг уран, обогатен до 60%, на месец във Фордоу. Това е шест пъти повече от предишните количества, произвеждани общо във Фордоу и надземния завод в Натанц.
Уранът и рискът от ядрено оръжие
Според критериите на МААЕ, около 42 кг уран, обогатен до 60%, е достатъчен за производството на ядрено оръжие. Докладът отбелязва, че Иран вече разполага с повече от четири пъти това количество.
Западните сили подчертават, че няма мирно оправдание за обогатяване до тези нива. Иран, от своя страна, твърди, че ядрената му програма е изцяло мирна и няма намерение да произвежда ядрени оръжия.
Политически и дипломатически последици
Този ход на Иран засилва напрежението между Техеран и западните сили, които отдавна настояват за ограничаване на ядрената програма на страната. По-строгият мониторинг може да бъде стъпка към намаляване на ескалацията, но същевременно подчертава сериозността на ситуацията около иранските ядрени дейности.
Източник: