Технологии
Как да подготвите колата си за зимата
Зимният сезон е истинско изпитание за всеки автомобил. Ниските температури, ледът и снегът не само затрудняват условията на движение, но и допълнително натоварват техническото състояние на вашия автомобил. Правилната подготовка на автомобила за зимата ще помогне да се избегнат неочаквани повреди и да направи всяко пътуване безопасно. Нека анализираме кои елементи от вашия автомобил трябва да бъдат проверени преди настъпването на студеното време.
Батерия
Акумулаторът е един от най-уязвимите елементи на автомобила през зимата. Спадът на температурата може значително да повлияе на работата му. Ако акумулаторът ви е по-стар от три години или вече сте забелязали затруднения при стартиране на двигателя, струва си да проверите заряда му и, ако е необходимо, да го смените.
Гуми
Зимните гуми не са просто препоръка, а необходимост. Осигуряват по-добро сцепление и скъсяват спирачния път на хлъзгава повърхност. Преди да монтирате гуми, проверете дълбочината на протектора – тя трябва да бъде най-малко 4 мм. Също така не забравяйте да проверите налягането в гумите, защото при ниски температури то може да намалее, което се отразява на управлението на автомобила. Гумите не трябва да са по-стари от 4-5 години, което се проверява с т.нар. DOT.
Спирачна система
Спирачната система е друг изключително важен елемент. Проверката на състоянието на спирачните накладки и дискове ще избегне неприятни изненади. Ако забележите скърцане или други звуци при спиране, това може да означава необходимост от подмяна на износени части. Освен това се уверете, че нивото на спирачната течност е нормално, тъй като тя е отговорна за правилната работа на цялата система.
Антифриз
Антифризът е ключов елемент за стабилна работа на двигателя през зимата. Ако течността не отговаря на препоръчителните параметри, охладителната система може да замръзне, което ще доведе до скъпи ремонти. Тествайте качеството на антифриза, като извадите част от него с медицинска спринцовка и го оставете за ден във фризера. И при необходимост го сменете с подходящ тип, който предпазва системата при ниски температури.
Чистачки и течност за миене
Често се пренебрегват чистачките и устройствата за измиване на предното стъкло, но те са тези, които осигуряват добра видимост при трудни метеорологични условия. Смяната на старите пера на чистачките и използването на зимна течност за измиване ще помогне да се избегнат ситуации, при които стъклото е покрито с мръсотия или лед.
Осветление
Не забравяйте за осветлението. Късите зимни дни и лошата видимост на пътя изискват добре работещи фарове. Проверете дали крушките не са изгорели и регулирайте фаровете така, че да не заслепяват другите водачи, но в същото време да осветяват добре пътя.
Гумени уплътнения
Особено внимание трябва да се обърне на гумените уплътнения на вратите и багажника. През зимата те често замръзват, което може да причини щети. Използвайте специални продукти за грижа за гумени уплътнения – това ще помогне да се запази тяхната еластичност и да се предпази от негативните ефекти на замръзване.
Подготовка на каросерията
Също толкова важно е да подготвите „тялото“ на автомобила. Солта и пътните химикали могат да причинят корозия. Преди настъпването на студеното време извършете подробно измиване на автомобила и нанесете защитен слой восък. Това ще помогне за намаляване на въздействието на агресивните химикали върху боята.
Заключение
Инвестирайки време в подготовката на вашия автомобил за зимата, вие предпазвате себе си и вашите пътници от ненужни рискове. Навременният преглед и грижа за Вашия автомобил ще Ви осигурят комфортно и безопасно шофиране през зимния сезон.
Източник: