Connect with us

Свят

Отворена и заможна страна: как Испания иска да го постигне

Published

on

Испания иска да стане просперираща страна, като се отвори за мигрантите. За целта Мадрид ще улесни достъпа до пазара на труда, а разрешенията за пребиваване ще се издават по-лесно. Но реформата преследва и друга цел.

Испанският премиер Педро Санчес беше казал, че Испания трябва да реши каква страна иска да бъде: отворена и просперираща – или затворена и бедна.

От май следващата година около 300 000 имигранти без документи трябва да получат разрешение за пребиваване и работа в Испания. И така всяка година – поне до 2027. Основната цел е да се улесни достъпът до пазара на труда за хора от трети страни, обяснява германската обществена медия АРД.

Испания се нуждае от мигранти

Икономистът Раймонд Торес от мозъчния тръст Funcas в Мадрид смята, че това е логично и правилно, тъй като испанската икономика се нуждае от имиграция, за да поддържа темповете на растеж от последните две години. Друг важен фактор е финансирането на пенсионната система – Испания има силно застаряващо общество и много хора скоро ще се пенсионират. Включително заради това страната има нужда от имигранти, допълва експертът.

Министърката по въпросите на имиграцията и социалната сигурност Елма Саис обясни, че правителството улеснява издаването на визи за хора, които търсят работа или се обучават. От планираната реформа ще могат да се възползват и хората, които живеят в Испания без валидни документи, цитира думите ѝ АРД.

Испанското имиграционно законодателство отдавна борави с понятието „вкорененост“. По думите на Саис Испания дори е единствената страна в Европейския съюз, която залага на тази концепция. Условията за вкорененост по социални или семейни причини включват например работа или обучение в Испания, а в категорията, наречена „втори шанс“, влизат хора с изтекла валидност на документите за пребиваване, които искат да удължат действието им. В бъдеще процедурата ще бъде значително улеснена.

По-добра защита на трудовите права

Улеснено ще бъде и събирането на разделени семейства, а времето, през което кандидатът трябва да е живял в страната без прекъсване, ще бъде съкратено от три на две години. Освен това вече няма да е задължително да се представя удостоверение от работодател – самонаемането ще е достатъчно.

Адвокатът Блас Хесус Имброда, експерт по имиграционното право и член на Генералния съвет на испанските адвокати, оценява високо факта, че новият регламент съдържа по-изчерпателни разпоредби за правата на работниците, например по отношение на настаняването и условията на труд – независимо дали става въпрос за сезонни работници или за хора, наети в чужбина. Реформата урежда и начина, по който работниците могат да сменят работодателя си, ако той не изпълнява ангажиментите си в трудовия договор или нарушава правата на работника.

Критици: Реформата цели да намали броя на молбите за убежище

Реформата преследва и друга, по-малко благородна цел, казва Маурисио Валиенте, директор на неправителствената организация CEAR, която подпомага бежанци. Всъщност става дума за това хората да бъдат накарани да не подават молби за убежище, смята Валиенте. „Съгласно реформата кандидатите за убежище, които искат да се възползват от концепцията за „вкорененост“, трябва да се откажат от молбата си за убежище“, допълва той.

Във всеки случай планираната реформа може да успее само ако испанското правителство осигури достатъчно ресурси за нейното изпълнение. Но като цяло тя е стъпка в правилната посока, подчертава икономистът Раймонд Торес и припомня, че де факто половината от икономическия растеж на Испания се дължи на чуждестранна работна ръка.

Източник:

Read More

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com