Свят
ЕС обмисля нови санкции срещу Грузия заради репресиите срещу протестиращи
Съветът на ЕС по външни работи ще разгледа следващата седмица налагането на допълнителни санкции срещу властите в Грузия заради потъпкването на протестите на опозицията. Това беше обявено в изявление на говорител на Европейската служба за външна дейност, цитирано от БТА.
По-рано тази година ЕС прекрати отпускането на финансови средства за Тбилиси, докато грузинските власти спряха преговорите за присъединяване към Съюза.
„В продължение на близо две седмици грузинският народ отстоява своите демократични и европейски стремежи под натиска на незаконна и брутална употреба на сила от полицията, докато упражнява правото си на свобода на изразяване,“ заяви говорителят. Според него произволните задържания на протестиращи и лидери на опозицията продължават, а представителите на медиите са целенасочено преследвани както от властите, така и от насилствени групи.
Данните сочат, че над 400 души са задържани, а над 300 са пострадали, като много от тях се нуждаят от спешна медицинска помощ. В изявлението се съобщава и за случаи на изтезания и нечовешко отношение към протестиращи, докато никой от служителите на полицията или членовете на насилствени групи не е подведен под отговорност.
Европейският съюз осъжда тези репресивни действия срещу протестиращи, журналисти и опозиционни лидери, настоявайки за незабавно освобождаване на всички задържани. Организацията призовава за прекратяване на сплашването, политическото преследване, изтезанията и малтретирането на граждани. „Свободата на мирно събрание и изразяване трябва да се зачитат и защитават в съответствие с грузинската конституция и международните задължения,“ се посочва в изявлението.
Европейските институции настояват всички сигнали за изтезания да бъдат разследвани и призовават управляващата партия „Грузинската мечта“ да успокои напрежението в страната. „Насилието не може да бъде отговор на исканията на грузинския народ за демократично и европейско бъдеще,“ добави говорителят.
Процесът на преговори за присъединяване на Грузия към ЕС на практика е спрян, а продължаващото отстъпление от демокрацията застрашава двустранните отношения. На 16 декември Съветът на ЕС по външни работи ще обсъди потенциални допълнителни мерки, се посочва в изявлението.
Източник: