Свят
Рахметулин: Казахстан се възприема в света като миролюбива и прогресивна държава
В Министерството на външните работи на Република Казахстан се проведе церемония по назначаването на втория пул от „Посланици на добра воля на Казахстан“ с участието на първия заместник-министър на външните работи Акан Рахметулин.
Този проект, иницииран от държавния глава, е насочен към развитието на диалога между културите и народите, както и към повишаване на узнаваемостта на страната и популяризиране на нейните постижения в чужбина.
За участие бяха поканени общественици и културни дейци на Казахстан, сред които народният артист Димаш Кудайберген, оперната певица Мария Мудряк, телевизионната водеща и продуцент на културни проекти Мая Бекбаева, археологът и член на Националната комисия на Република Казахстан за ЮНЕСКО и ISESCO. Дмитрий Воякин, ръководител на борда на Qazaq Geography”, етнографът Айгерим Мусагажинова.
Изнасяйки приветствено слово, А. Рахметулин отбеляза, че Казахстан се възприема в света като миролюбива и прогресивна държава, както и като надежден партньор в решаването на глобални и регионални проблеми.
Според казахстанския дипломат Министерството на външните работи също извършва мащабна работа за популяризиране и запознаване на чуждестранната публика с културното наследство и националното многообразие. В тази връзка А. Рахметулин спомена стартиралата международна имиджова кампания „Казахстан: роден смел“, предназначена да повиши още повече разпознаваемостта на страната ни.
Подчертавайки важността и актуалността на културната и хуманитарната дипломация в съвременния свят на цифровите комуникации, А. Рахметулин високо оцени усилията на присъстващите общественици за популяризиране на постиженията на Казахстан в различни области.
„Статутът на посланик на добра воля е не само престиж, но и голяма отговорност. Като част от проекта възнамеряваме да продължим да представяме нашата култура, изкуство, научен прогрес, иновации, спортни победи, творчески решения, туристически потенциал и основната ценност на казахстанския народ – поддържането на мир и хармония“, отбеляза А. Рахметулин.
Отговорилият Д. Воякин отбеляза, че силата на Казахстан е в неговото културно многообразие и наследство, което сме длъжни да съхраняваме и обогатяваме. „Да бъдеш посланик на добра воля означава да вдъхновяваш. Нека нашата обща работа се превърне в символ на единство и вдъхновение за всички, които вярват в силата на науката, културата и човешкото разбиране“, каза той.
Изразявайки благодарност за доверието, М. Бекбаева подчерта, че страната ни има древна култура и богата история, които се основават на ценностите на мира, толерантността и единството. Тя отбеляза, че в рамките на проекта възнамерява активно да насърчава тези принципи и ценности, както и културното и хуманитарно сътрудничество на Казахстан с чужди държави в тясно сътрудничество с Министерството на външните работи на Република Казахстан.
Въвеждането на успешен международен опит в дейността на посланиците на добра воля в Казахстан към днешна дата вече е показало ефективност за насърчаване на авторитета на страната. Разширяването на набора от посланици на добра воля има за цел да вдъхнови хората по света да се сближат още повече с Казахстан.
Припомняме, че по-рано статутът на посланик на добра воля беше присъден на виртуозния цигулар Марат Бисенгалиев, олимпийския шампион Александър Винокуров, артиста и активист на антиядреното движение Карипбек Куюков, сърдечния хирург Юрий Пя, изследователя на историческата карта Мухит-Ардагер Сидикназаров, главен диригент на държавен академичен оркестър „Отърар сази“ Динара Тлендиева, поп певица Мирхидай Мирфарух, широко известен под псевдонима „Адам“, световен рекордьор по сила и рекордьор на Книгата на Гинес Сергей Цирулников, които успешно изпълняват поверената им мисия и реализират обществено значими проекти в културната и хуманитарната сфера, опазването на околната среда, развитие на младежкия спорт и други индустрии.
Източник: