Свят
Мохамед ал Башир застава начело на преходното правителство в Сирия, СС на ООН се събра на закрита среща
Бившият сирийски премиер Мохамед Джалали заяви пред телевизия „Ал Арабия“, че се е съгласил да предаде властта на „Правителството на спасението“ на бунтовниците, предаде Ройтерс.
Предстоящото предаване на властта ще последва 13 години на гражданска война и ще сложи край на продължилото повече от 50 години жестоко управление на семейство Асад, посочва агенцията. Сирийците в страната, както и милионите бежанци в чужбина са обнадеждени, но все още изпитват значителна несигурност за бъдещето на страната си.
Столицата Дамаск се завърна към живота с автомобили и хора по улиците след нощния комендантски час, но повечето магазини все още са затворени.
Бойци от далечната провинция обикалят из столицата и се събират на централния площад.
Премиерът, назначен от Асад – Мохамед Джалали, заяви пред телевизия „Ал Арабия“, че се е съгласил да предаде властта на „Правителството на спасението“ – администрация, базирана в малка бунтовническа територия в северозападната част на страната. По думите му предаването на властта може да отнеме дни.
Основният бунтовнически командир Ахмед аш Шарех, по-добре известен като Абу Мохамед ал Джаулани, се е срещнал снощи с Джалали и с вицепрезидента Файсал Мекдад, за да обсъдят преходното управление, заяви източник на Ройтерс, запознат с тези разговори.
Телевизия „Ал Джазира“ съобщи, че начело на преходното правителство ще бъде Мохамед ал Башир, който бе начело и на „Правителството на спасението“ преди началото на светкавичната офанзива, при която бе превзет Дамаск.
Близък до бунтовниците източник в Идлиб потвърди, че Башир е бил номиниран, но към момента това не е обявено официално.
Банките в Сирия ще подновят работа днес и служителите са били помолени да се върнат на работните си места, заявиха източник от сирийската централна банка и двама търговски банкери.
Вътрешното обзавеждане в сградата на министерството на вътрешните работи е било разграбено и служителите не са на работните си места. Въоръжени бунтовници са на място, за да поддържат реда.
Постоянните представители на страните членки на Съвета за сигурност на ООН участваха в среща при закрити врата, посветена на ситуацията в Сирия, предаде БТА.
След края на срещата постоянният представител на Русия Василий Небензя заяви, че „Съветът, поне така мисля, беше повече или по-малко обединен около необходимостта да се запази териториалната цялост и единството на Сирия, да се осигури защитата на цивилните, да се гарантира достъп до хуманитарна помощ“.
„Но всички бяхме изненадани от обрата на събитията, всички, в това число и членовете на Съвета. Затова ние трябва да изчакаме, за да видим как ще се развие ситуацията“, допълни той и увери, че в този контекст Съветът не е готов незабавно да се произнесе по въпроса.
„Никой не очакваше, че сирийските сили ще рухнат като къща от карти“, каза и заместник постоянният представител на САЩ в Съвета Робърт Ууд. „Както мнозина заявиха по време на консултациите ситуацията е изключително променлива и вероятно за момента ще се мени във всеки ден“, допълни той.
Въпреки всичко всички на заседанието са говорили, че е нужно суверенитетът, териториалната цялост, независимостта на Сирия да бъдат зачитани и всички са изразили безпокойство относно хуманитарната ситуация, допълни американският представител. Той каза, че Съветът ще работи по обща декларация, за да говори с единен глас.
„Ще видим дали ще можем да стигнем до едно единно послание в идните дни“, допълни той.
От началото на гражданската война в Сирия през 2011 г. Съветът до голяма степен е парализиран по сирийския въпрос, като Русия редовно използва правото си на вето, за да защити режима на Башар Асад.
Запитани за възможността радикалната ислямистка групировка „Хаят Тахрир аш Шам“, която оглавяваше бунтовническата коалиция, свалила режима в Сирия, да бъде извадена от списъка със санкции на ООН, руският и американският посланик заявиха, че Съветът засега не е обсъждал този въпрос.
Турският външен министър Хакан Фидан и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш са обсъдили в телефонен разговор периода на преход в Сирия, както и възможни стъпки за възстановяване на страната, заяви източник от турското външно министерство, цитиран от Ройтерс и БНР.
Фидан и Гутериш също така са обсъдили достъпа до хуманитарна помощ в Сирия.
Двамата са обменили идеи как ООН може да помогне за възстановяването на Сирия, посочи цитираният източник.
САЩ са решени да не позволят групировката „Ислямска държава“ (ИД) да се възстанови или да създаде свои сигурни убежища в Сирия.
Това заяви американският държавен секретар Антъни Блинкън и призова да се направи всичко възможно „да се избегне фрагментацията“ на страната, предаде АФП, цитирана от БНР.
„Ислямска държава“ ще се опита да се възползва от този период, за да възстанови своя капацитет и боеспособност и да създаде свои укрепления. Както показват нашите прецизни удари този уикенд, ние сме решени да предотвратим това“, заяви Блинкън на церемония в Държавния департамент.
Блинкън отбеляза, че сирийският народ трябва сам да избере бъдещето си. Изявленията на бунтовническите лидери за изграждане на управление с широка представителност се приветстват, но истинското мерило ще са действията, които те предприемат, допълни той, цитиран от Ройтерс.
Президентът на Франция Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц са готови при определени условия да сътрудничат с новите лидери на Сирия, предаде Франс прес, цитирана от БТА, като се позова на германското канцлерство.
Двамата са провели телефонен разговор и са се съгласили, че са готови на сътрудничество с новите лидери на Сирия, но на базата на спазването на фундаменталните човешки права и защитата на етническите и религиозните малцинства“, се казва в изявление на германското канцлерство.
Двамата лидери отново са подчертали, че е важно териториалната цялост и суверенитетът на Сирия да бъдат запазени. Те са се договорили да работят заедно, за да засилят ангажимента на ЕС в Сирия, по-специално като подкрепят един приобщаващ политически процес в Сирия, в тясно сътрудничество с техните партньори в Близкия изток.
Западните столици се зарадваха от падането на режима на Башар Асад, но същевременно се опасяват от хаос, като този в Либия след свалянето от власт на режима на Муамар Кадафи, отбелязва Франс прес.
Източник: