Connect with us

Технологии

Изстреляха в космоса специални апарати за създаване на изкуствени слънчеви затъмнения

Published

on

Два апарата, разработени от Европейската космическа агенция като част от мисията Proba-3, бяха изстреляни вчера в 13:34 българско време с индийската полярна сателитна ракета-носител. Тя изведе апаратите в т.нар. удължена орбита с наклон от 59° спрямо екватора. Тези устройства имат за цел да създават изкуствени слънчеви затъмнения за по-подробно изследване на Слънцето.

По-големият сателит се нарича Coronagraph и е оборудван с инструменти за заснемане на изображения на короната или външната атмосфера на Слънцето. По-малкият космически кораб Occulter е оборудван с навигационни сензори и двигатели с нисък импулс, които ще му помогнат да се позиционира на разстояние от около 150 метра от Coronagraph, разстоянието, необходимо за екрана на Occulter с диаметър 1.4 метра, за да скрие слънчевия диск. Той ще блокира ослепителната светлина на звездата и ще хвърли сянка върху Coronagraph, позволявайки му да изучава нагорещените газове, които изграждат короната на Слънцето.

При естествени условия слънчевата корона е скрита от ярката светлина на звездата и може да се наблюдава от Земята само по време на пълни слънчеви затъмнения, които продължават няколко минути

Опитите да се повтори този ефект са направени с помощта на коронографи, космически кораби, използвани в предишни мисии. Те обаче бяха поставени на същите устройства като оборудването за наблюдение, което намали ефективността поради дифракция и други оптични ефекти. Затова беше решено дискът за изкуствено затъмнение да се постави на отделен спътник, който стана основа на мисията Proba-3.

Coronagraph ще прави изображения на всеки две секунди, позволявайки на учените да изследват бързите плазмени вълни, за които се смята, че причиняват повишаване на температурата на короната. Друг обект на изследване ще бъде сиянието на плазмените струи, които според учените играят важна роля в ускоряването на слънчевия вятър – поток от частици, унесен от Слънцето със скорост до 2 милиона км/ч. И накрая, Proba-3 ще помогне да се потвърди способността за поддържане на фиксирано разстояние между двете превозни средства за дълго време, което ще стане основа за бъдещи мисии за връщане на проби от марсианска почва и изчистване на земната орбита от космически отпадъци.

Източник:

Read More

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com